František Kriegel - co s ním?

Ta diskuse trvá už hodně dlouho. Pro nás, kteří jsme na vlastní kůži (doslova) zažili jako novináři srpen 1968, byl hrdinou. Protože když byl s ostatními vedoucími politiky internován v Moskvě, jako jediný odmítl podepsat souhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy. On jediný svým chováním odsoudil tuto událost jako okupaci.
Tento týden vrcholily diskuse o jeho „vhodnosti” být poctěn čestným občanstvím Prahy 2. Znovu se přetřásalo: jeho působení jako lékaře na frontách španělské občanské války a pak na bojištích 2. světové války (Čína a Barma) - a pozdější následné aktivity v únoru 1948. Byl totiž přesvědčeným komunistou již od roku 1931. To on a Josef Smrkovský (další osobnost roku 1968) převedl z rukou prokomunistického ministerstva vnitra tajně deset tisíc pušek a dva tisíce samopalů do rukou milicím. Byl zástupcem velitele a měl právo dát rozkaz ke střelbě. Prezident Edvard Beneš zabránil násilí tím, že odstoupil. Začal nám vládnout vypatlaný alkoholik Klement Gottwald a ten hrozeb Lidovými milicemi hojně využíval.
František Kriegel se časem dostal na ministerstvo zdravotnictví - a jak píše Tomáš Brolík v Respektu, sice se svým rozhodováním podílel na potírání TBC a snížil kojeneckou úmrtnost - ale... Také např. odsoudil jako „pavědu” genetiku a další „výmysly kapitalistického systému”.
Praha 2 se rozhodla, že Kriegel si čestné občanství nezaslouží. Samozřejmě si nepředstavoval naši současnost tak, jak ji žijeme. Pro něj byla komunistická strana ta jediná správná a měla nás inspirovat ke změnám svými příkladnými činy a zákony.
Jenže já si pamatuji na Krieglův opuštěný (a zpočátku i hlídaný) hrob v Motole. Chodila jsem kolem něj spoustu let k tatínkovu hrobu. Zdaleka jsem o tomto člověku nevěděla tolik, co dnes. Dávala jsem mu na hrob kamínky, byl přece Žid. Teď nevím, co bych udělala dnes. Ale prosím, když budete soudit, připomeňte si, že proti arogantním a surovým Rusům byl v Moskvě sám. To byla pro nás obrovská posila! Ostatní se strachy...
Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad