Kanadský jubilant Lubomír Novotný (80)

8 2014 Naši ve světě česky

V komunitě Čechů v Kanadě nepatří mezi lidi, kteří by byli příliš vidět, i když ve prospěch jejího trvalého a úspěšného kontaktu s domovinou vykonal hodně užitečné práce.

Pohyboval se, řekněme, v jiné oblasti. Kdo z podnikatelů by si ho ale nepamatoval kupř. z poslednějších let jako výkonného ředitele Kanadsko-československé obchodní komory v Torontu, v jejímž jménu uspořádal řadu misí, sympozií, seminářů a účastí na veletrzích jak v Kanadě, tak i v Československu (později ČR). S jeho jménem se pojí také vydávání měsíčníku Gateway to the Czech Trade pod záštitou Ministerstva průmyslu ČR. Anebo kdo by jej v současnosti neznal jako autora známé webové stránky zaměřené na propagaci a koordinaci českých kulturních aktivit v Severní Americe. Stalo se tak na podzim 2007 po otevření kanceláří českých státních obchodních agentur Czech-North American Chamber v USA a Kanadě, která hledala svou novou působnost.

Po definování dalšího poslání byla s novou orientací na kulturu přejmenována na Czech-North American Chamber of Commerce and Culture Inc. A s ní přišel na svět onen unikátní webový informátor, www.czechevents.net, určený Američanům a Kanaďanům českého a slovenského původu. Na něm je možné nalézt informace o konání snad všech kulturních a jiných akcí v Americe a Kanadě. A naopak také o událostech a aktivitách obou domovin. A dnes si portál získal tak dobrou pověst, že se na něm měsíčně sejde na 30 000 návštěv krajanů obou národností žijících v Severní Americe.

K nejnovějšímu projektu Česko-Severoamerické obchodní a kulturní komory je podpora výuky českého jazyka, v jejímž rámci je nejznámější nedávno otevřená česká škola v Atlantě, stát Georgia, kde je registrována. Veškerou jmenovanou aktivitu musíme popravdě připsat na konto schopností Lubomíra Novotného, který 3. srpna oslavil své osmdesátiny.

 

Kariéra našeho oslavence v tehdejším Československu vyvrcholila založením oddělení pro výrobu a vysílání propagačních filmů a reklam v Československé televizi v Praze. Mj. tenkrát mělo oddělení pod jeho vedením produkci 1200 reklam ročně. To už měl za sebou Filmovou akademii múzických umění v oboru filmu a tv produkce a jako magistr pracoval na produkci všech filmových žánrů - krátkých i celovečerních filmů. Ovšem jeho kariéru ukončila okupace SSSR a ostatních spojenců domoviny a tak po zvážení možností dalšího osobního odborného vývoje zvolil Lubomír Novotný emigraci nejprve do Anglie a později do Kanady. V Torontu se na něho štěstěna usmála - byla mu nabídnuta práce v CFTO televizi. Ovšem hned po příchodu organizoval české a slovenské exilové umělce.

Spolu se slovenským filmovým architektem Mikulášem Kravjanským a Katarínou Lojekovou ze Slovenského národního divadla založili úspěšnou divadelní skupinu „Theatre Black Box“, která získala vynikající recenze v kanadském tisku. Vedle toho produkoval i televizní filmy. Ten, za který získal cenu „Etrog“ v kanadské filmové soutěži o nejlepší propagační film, byl vyroben pro Simon Fraser University ve Vancouveru, a byl věnován životnímu prostředí „We Are Running Out of Time“. Jeho dalším úspěchem byl vznik Czech North American Chamber of Commerce Inc, Česko-Severoamerická obchodní komora, která byla založena v Bostonu, Massachusetts, 28. října 1998. U jejího zrodu stály klíčové osobnosti českého původu – mj. věhlasní podnikatelé Tomáš J. Baťa a významný kanadský a mezinárodní průmyslník ing. A. Karel Velan. Komora je registrována jako nezisková organizace v Atlantě, Georgia, se sídlem v Torontu, Ontario. Na které období svého života vzpomíná oslavenec nejraději?

„V osobním životě to byl rok 1967. Tehdy jsem ještě v Československu poznal jako zaměstnanec ČTV svou budoucí manželku Natašu (vzali jsme se daleko později ve Vancouveru). V Kanadě považuji za nejúspěšnější v podstatě celé období od r. 2006 do dnešního dne. Ať už pro web Czech Events Network, či pro vznik dnešní Czech-North American Chamber of Commerce and Culture Inc, či proto, že díky našim sponsorům panu A. Karlu Velanovi a jeho ženě paní Olze Velanové vydávám informační webový portál...“ A jak se dnes naprosto jasně jeví, emigrovat bylo to jediné správné rozhodnutí... „Kdybych zůstal, asi bych přežil, ale morálně a eticky jsem nemohl s komunisty a okupačním režimem spolupracovat. Můj tamější bývalý komunistický šéf jel za mnou do Londýna, kde jsem pár měsíců po okupaci přežíval, aby mě přiměl k návratu. Nepochodil. Komunistický soud mě tedy odsoudil v nepřítomnosti na dva roky vězení za „odchod z vlasti“.

 

Co považuje oslavenec v životě za nejcennější? „I když jsem nezbohatl jako holywoodský producent, domnívám se, že práce pro zachování české kultury a jazyka v zahraničí je pro mě odměnou nejcennější.“ A dodává, že by si přál „ještě takových deset let pokračovat v tom, co dělá dnes...“ A dělá to dobře, řekněme lakonicky. Rádi se přidáváme k ostatním gratulantům a přejeme elegantnímu Lubomíru Novotnému, známému svou ochotou kdykoliv pomoci, aby si svého přání užil ještě vrchovatě ve zdraví a duševní pohodě.

Připravila -vk-

Vyšlo v magazínu Nový Domov vydávaném v Torontu. Přebíráme s laskavým svolením autorky, redaktorky Nového Domova, paní Věry Kohoutové.

 

I redakce Českého dialogu se připojuje ke gratulacím. Pana Novotného známe osobně, při jeho občasných návštěvách Prahy je vždy zajímavé s ním pohovořit o jeho kanadských zkušenostech. Děkujeme mu i za jeho podporu v propagaci Českého dialogu na webu Czechevents a další konzultace a rady... Pan Novotný také neváhal svým odborným doporučením podpořit náš projekt dokumentů České kořeny.

Foto Natasha Novotny

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012