Rok české hudby finalizuje

Také ve 4. čtvrtletí najdeme výročí významných hudebních osobností: Patří k nim např. barokní skladatel Jan Dismas Zelenka (*16.10.1679), který získává v posledním desetiletí výraznou pozornost zahraničních odborníků i publika, český skladatel zejména vokální a duchovní tvorby a také pedagog Josef Bohuslav Foerster (*30.12.1859), tzv. terezínští autoři židovského původu, kteří se hlásili k české kultuře – skladatel, klavírista, publicista a organizátor Karel Reiner (+17.10.1979), skladatelé Pavel Haas (+ 18.10.1944 v Osvětimi) a Hans Krása (+19.10.1944 v Osvětimi), z jehož díla se hraje především dětská opera Brundibár, premiérovaná v r. 1942 v ghettu Terzín. Ze skladatelů 20.století připomeňme ještě zejména výročí českého emigranta, skladatele Jana Nováka (+17.11.1984 v Neu Ulm) nebo ne dosud adekvátně doceněného skladatele a pedagoga Miloslava Kabeláče (+18.9.1979). Výročí si připomínají také soubory, a to Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (založen v září 1934) a PKF – Prague Philharmonia (založená v listopadu 1994 z iniciativy Jiřího Bělohlávka, současného šéfdirigenta České filharmonie a čestného presidenta Roku české hudby 2014).
V posledním čtvrtletí se v Praze odehraje řada dalších zajímavých akcí: Národní divadlo kromě řady repríz předchozích představení z díla B. Smetany, A. Dvořáka a L. Janáčka připravilo na říjen ve Stavovském divadle jednak obnovené představení v česko-francouzské koprodukci Olimpiade skladatele raného klasicismu Josefa Myslivečka (1737-1781), jednak premiéru málo hrané (naposled v úplnosti ve 30. letech) romantické tzv. velké opery Zdenka Fibicha (1850-1900) Pád Arkuna. 12. prosince pak zazní světová premiéra opery Aloise Háby na politicko-sociální téma sovětské kolektivizace Nová Země.
Z nové sezóny České filharmonie je významným příspěvkem k Roku české hudby hned Zahajovací koncert 2./3.10. se Sukovým Asraelem a Patnácti listy dle Durerovy Apokalypsy soudobého autora Luboše Fišera za řízení Jiřího Bělohlávka. Z celé řady dalších koncertů připomeňme ještě českou premiéru koncertního provedení komorní opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí (H 336) v Rudolfinu spolu s Dvořákovými Slovanskými tanci 17.12.v Rudolfinu. Diriguje Jiří Bělohlávek.
Česká filharmonie s Jiřím Bělohlávkem se také stala rezidenčním orchestrem pražského festivalu Dvořákova Praha, který probíhá v Praze 8.-22.9. , především v Rudolfinu. Významnou řadu tvoří tzv. Dvořák Colletction I., v jejímž rámci budou postupně provedeny všechny Dvořákovy symfonie s lichými čísly a také instrumentální koncerty s mladými interprety (houslový koncert s Josefem Špačkem 8.9., klavírní s mladičkým Niu Niu 12.9.).
V listopadu upozorněme ještě na kratší, ale významný festival, jehož pořadatelem je Pražské jaro, a to Klavírní festival Rudolfa Firkušného, v jehož rámci 15.11. vystoupí také Berlínská filharmonie s šéfdirigentem a umělcem poskytující záštitu Roku české hudby Sirem Simonem Rattlem.
Ze zajímavých formátů upozorněme např. na vícegenerační taneční představení na Malostranském hřbitově na hudbu B. Martinů Kytice 14.-16.9. Malostranský hřbitov patří k památkově chráněným lokalitám Prahy, obvykle nedostupným.
Milovníci folklóru mohou navštívit koncert písničkáře Jaroslava Hutky, který v Českém muzeu hudby v Karmelitské 2.10. vystoupí s písněmi ze sbírky Františka Sušila (1804-1868). Sbírka obsahuje na 2 400 moravských lidových písní. Zájemci o dobrou dechovku mohou zase zavítat třeba na Vejvodovu Zbraslav, která proběhne 29.-28.9. Ve Veletržním paláci v Praze také trvá do 2.11. zajímavá průřezová výstava Vivat Musica!
Oficiálním slavnostním ukončením Roku české hudby je Gala koncert Roku české hudby v O2 aréně 17.12. Vystoupí na něm s áriemi z českých oper Ramón Vargas, Eva Urbanová, Ana María Martínez a Adam Plachetka. V druhé polovině koncerty pak spojený orchestr z členů českých profesionálních orchestrů za řízení Jakuba Hrůši uvede 9. symfonii Antonína Dvořáka „Z Nového světa“.
Událostí v posledním čtvrtletí roku je ovšem mnohem mnohem více a zájemci je mohou navštívit nejen v Praze, ale na mnoha místech v republice i v zahraničí.
Více na www.rokceskehudby.cz
Lenka Dohnalová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad