Příběh filmu TŘI BRATŘI - napsal Darek Šmíd

Venda Šebrlová 8 2014 Knihy česky

Je to knížka o filmu, na který jsme všichni zvědaví. Děti prožijí pohádku O Šípkové Růžence, O Červené Karkulce a O dvanácti měsíčkách. To si totiž režisér Jan Svěrák na upozornění své maminky připomenul miniopery svého otce Zdeňka Svěráka a skladatele Jaroslava Uhlíře: „Sakra, nešlo by z toho uplést celovečerní film?”

Miniopery vznikly pro televizní pořad Hodina zpěvu a dodnes je děti ve školách nacvičují a posílají autorům videa. Dokonce v české škole v Kanadě si na nich mrňousové pilují rodnou řeč svých rodičů a prarodičů.

„Pohádka, to je raneček moudrosti... Pohádka věří a dokonce přikazuje, že dobro má být pochváleno a zlo potrestáno,”  píše v úvodu knihy Zdeněk Svěrák. Jenže natočit pohádku není jednoduché - například když měl myslivec Matěj cválat na jelenovi zachránit Červenou Karkulku - a to „k povaze” jelena se prostě natočit nedalo. Takže nejen hrdinů, ale i štábu se stavěly do cesty přetěžké překážky. Nejdřív byl nápad a pak realizace. Něco bylo nemožné, na něco nebyly peníze.

Tak ti tři bratři: Matěj je pomaloučký a potřebuje probudit, Pepa je zbrklý a Jan nepořádný - a příběh je nejen vtipný, romantický a napínavý, ale také nenápadně výchovný. Zdeněk Svěrák ho psal rok, totiž: napsal tři verze. Zato bratři jsou takoví, jak si je režisér vysnil: Tomáš Klus hraje Jana, Vojta Dyk se objeví jako Pepa a Zdeněk Piškula dostal roli Matěje. Je mu teprve patnáct, ale hrál v seriálu Vyprávěj a Doktoři z Počátků. Jejich tatínka představuje Oldřich Kaiser, maminku Gabriela Míčová a otce Šípkové Růženky David Matásek. Holčičí role dostaly Kateřina Kosová (Růženka, 20 let), Sabina Rojková (Maruška, 16 let) a Lucie Marie Šťouračová (Karkulka, 9 let).

Je jedno, jestli si knížku přečtete před návštěvou kina nebo po shlédnutí pohádky. Budete se k ní vracet a uvědomovat si, co se na plátně dělo, jakou to mělo historii. Třeba, jak se natáčela scéna, kdy se Tomáš Klus probíjí houštím do zámku (ostny byly z epoxidu a odlévaly se ve formách). Co všechno museli herci i zvířata dokázat - a jaká kouzla dokáže filmový štáb! Jak se vybírala místa pro jednotlivé scény - a samozřejmě nechybějí ani „příběhy z natáčení”. Bezvadné!

Krásně vymyšlenou a vyrobenou knihu se spoustou barevných fotografií vydala Mladá fronta.

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012