Stalo se v ČERVENCI

-šeb- 8 2014 Aktuality česky

a stojí za pozornost

 

Celá Evropa vzpomínala na začátek první světové války. Objevovali jsme nové souvislosti, nové informace, nové fotografie, nové dokumenty... Hrůzy opravdu velké války předznamenaly celé dvacáté století. Věk nejistoty, nevídaných čachrů politických i ekonomických, zrady i surovosti. Přátelství končila ze dne na den, životy z vteřiny na vteřinu. Tím, že na východní Ukrajině a izraelsko-palestinských hranicí zuří krvavý boj, jsou vzpomínky mnohem intenzivnější. Dokážeme totiž porovnat např. úroveň zbraní z počátku minulého století a počátku století našeho. Velká válka se posunem času stala 1. světovou, protože následovala 2. světová válka... Je děsivé si představit, jak by vypadala ta 3. světová. Ale o ní bych už nepsala. Ani žádný Hašek by nenapsal něco na způsob Švejka.

 

X Domů byla převezena těla čtyř vojáků, kteří zahynuli za sebevražedného útoku v Afgánistánů. Jejich pátý kolega zemřel po převozu po Česka. Bylo to pro nás tragické připomenutí, že fanatikům se nemůže ustupovat, protože jim na ničem nezáleží. Kdo z mladých mužů této nešťastné země by nešel na dobrovolnou smrt, když se „hned dostane do ráje, kde je všeho dost, včetně zástupu stydlivých panen"?

 

X Politická scéna nejen u nás, ale po celém světě přešlapuje na místě a nemůže se rozhodnout, jak reagovat na ukrajinsko-ruský konflikt. Kdo začal je jasné, kdo z něj profituje není žádným tajemstvím - jenže, co dál? Putin má v rukách uzávěr od plynového potrubí a už nejen Ukrajina ví, že letošní zima bude mrazivá. Takže máme problém: jak potrestat Putina a přitom nezničit ekonomické vazby s Ruskem? A navíc, čím déle se konflikt táhne, tím víc se našich politiků i obyčejných lidí stahuje po pozadí a doufá, že se to vyřeší s Putinem americký prezident Obama. Nezbývá než prosit: Bože, dej světu sílu, ať ruského fanatika zastaví!

 

X Náš finanční obr Petr Kellner omezuje své aktivity v Rusku a orientuje se na Čínu. Chce naučit tamní obyvatele nakupovat na dluh pomocí svojí firmy Home Credit. Také české lázně se zajímají o tuto velmoc. Děti bohatých Číňanů ze zamořených oblastí by se měly rekreovat hlavně v Luhačovicích, Jeseníku a Karlově studánce. Jenže, ještě je nutné vyřešit spoustu papírování a komplikovanou vízovou povinnost.

 

X Začalo se diskutovat o tom, zda mají novináři právo chránit své zdroje informací nebo zda je může policie odposlouchávat. Pane jo, to by zase byla úroveň tisku! A příliš zvědaví novináři by měli být posláni na převýchovu... Ale kam?

 

X Praha se už nemá roztahovat do šířky, ale má se po vzoru západních velkoměst zahušťovat její vnitřní prostor. Jenže - za lepší služby bychom zaplatili nedostatkem zeleně i slunce. A kdo vůbec ví, kolik je v našem hlavním městě nevyužitých bytů a kancelářských budov?

 

X Architekt a designer Bořek Šípek má pozici mnohem silnější: v září se podle jeho projektu začne v sedmimilionovém městě Fo-Šan v deltě Perlové řeky stavět podle jeho projektu obrovské zábavní a nákupní centrum. Stavby budou stát skoro 5 miliard korun a mezi nimi vyroste i kostelíček na svatby.

 

X Na svátek sv. Cyrila a Metoděje zavlály na některých místech Moravy žluto-červené moravské vlajky. Jedná se o verzi vlajky, schválené na moravském zákonodárném sněmu v roce 1848. Středověká moravská vlajka je modrá s orlicí uprostřed.

 

X České zdravotnictví zasáhla další rána: exředitele proslulé pražské nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého kriminalisté podezřívají z manipulace se zakázkou na digitalizaci chorobopisů. Obviněni jsou další tři muži, škoda je cca 57 milionů korun. Problémy má také bývalý hlavní hygienik Michael Vít. Taky jde o zakázku. Navíce se provalila lednová aféra s těžce nemocným pacientem, kterého záchranka vozila po Praze a nemohla pro něj sehnat lůžko. Dvě nemocnice si ho přehazovaly tak dlouho, až (podle tvrzení příbuzných) z toho 87letého muže stihla mozková mrtvice.

 

X Šéfredaktorkou Mladé fronty DNES přestala být investigativní novinářka Sabina Slonková. List, který patří do majetku ministra financí Andreje Babiše, měla oživit a vrátit jej na čtenářské výsluní. Po necelém půl roce odešla na vlastní žádost. Netají se tím, že její názory na obsah novin se liší od názorů vedení společnosti. Možná byla příliš zvědavá, co se v naší politice skutečně děje a kdo tahá za provázky.

 

X Prezident Miloš Zeman si užil pár dní klidu na Vysočině. Je pravda, že k rybníku jel v koloně a když se vozil po vodě na nafukovacím člunu, kousek od něj jela loďka s doprovodem. Při cestách poli a lukami voněl ke květinám a povídal si s bodyguardy...

 

X Pražské ODS se nepodařilo vyloučit ze svého členstva Janu Nagyovou-Nečasovou! Loni ji vyloučila její domovská buňka, proslulá skandalistka se však odvolala a smírčí výbor strany jí vyhověl. Její stíhání je prý nespravedlivé a kauza umělá! Ostuda, kterou Nagyová udělala svému milenci Petru Nečasovi a kvůli která padla vláda je také umělá?

 

X Horolezec Radek Jaroš zdolal druhou nejvyšší horu světa K2. Je prvním Čechem, který zdolal všech čtrnáct osmitisícovek bez použití kyslíkového přístroje. A je 15. ve světě! Navíc má handicap - amputované články prstů na nohách, které mu omrzly během horolezecké kariéry.

 

X Filmy našeho dětství Baron Prášil, Vynález zkázy a Cesta do pravěku se budou digitálně restaurovat. Tím víc pak budeme obdivovat režiséra Karla Zemana, co dokázal s primitivní technikou za kouzla!

 

X Muchova Epopej se v roce 2017 přestěhuje do Tokia, kde ji po tři měsíce budou obdivovat milovníci jeho díla.

 

X Pořád se mluví o otáčivém hledišti v barokní zahradě v Českém Krumlově. Zatím to vypadá, že s mnoha technickými vylepšeními bude fungovat i po roce 2015. Viděla jsem tam letos Rusalku v nastudování Jiřího Heřmana a Maria De Rose a potvrzuji, že to je nevšední zážitek i pro protřelého návštěvníka divadel a koncertů! Samozřejmě, že bylo plno!

 

X Na festivalu Colours of Ostrava se do incidentu ve proslulé Stodolní ulici připletl i zpěvák Michal Hrůza. Chtěl od sebe odtrhnout dva rváče, ti se však spojili a surově ho ztloukli. Zpěvák utrpěl vážné poškození mozku a jeho další osud je nejistý.

 

X Začala oprava dálnice D1 a to zkomplikovalo život milionům lidí. Ale soucit si zaslouží nejen ti, kteří poskakovali v autech po metrech rozpálenou krajinou, ale především dělníci. To jsou skutečně tvrdě vydělané peníze, když na slunci je 40 stupňů!

 

X Tradičně dobrá zpráva na konec: Petra Kvitová vyhrála letošní tenisový Wimbledon. Snad se její druhé vítězství stane počátkem kariéry bez propadů a otazníků nad její psychickou kondicí. Velkou nechuť vyvolal u veřejnosti výrok poslance za sociální demokraty Stanislava Humla, který se na internetu přidal se svým souhlasem ke slovům bolševika Daniela Rovného. Ten napsal:

”Petro jsi skvělá tenistka, ale jako člověk jsi špína!”  Vytýkají Kvitové, že jako bydliště uvedla Monako a vyhnula se tak placení daní v Česku. Měla by prý přijít o naše občanství! Ale v Monaku bydlí mnoho špičkových sportovců - jenže nemají za zády žádného Humla!

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012