Stalo se v červnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 7 2014 Aktuality česky

Připomněli jsme si sté výročí atentátu na následníka trůnu arcivévodu Františka Ferdinanda, který byl oficiálním důvodem zahájení 1. světové války. Je velmi pravděpodobné, že Ferdinand byl nebezpečný pro některé evropské státy proto, že chtěl monarchii reformovat a posílit postavení slovanských národů. Byla to první válka, která se netýkala jen několika málo zemí, ale zachvátila celý kontinent. (Proto také 1. světová, následovaná strašlivou 2. světovou válkou.) Řidič arcivévodova auta Leopold Lojka atentát přežil, ale do konce života si vyčítal, že jeho vinou zastavilo auto přímo před atentátníkem. Po končení války už byla Evropa zcela jiná. Německo bylo poraženo a monarchie se rozpadla. Vznikla také Československá republika.

X Nepodepsali jsme smlouvu o ochraně válečných hrobů. Jsme tak jediní v Evropské unii, protože neuznáváme jako válečné hroby i hroby tzv. divokého odsunu Němců z našeho území.

X Počátkem června byl zveřejněn průzkum veřejného mínění, podle kterého by vyhrálo volby hnutí ANO s 29,5% hlasů. Následovala by ČSSD s 18,5%, TOP 09 a KSČM by měly 9,9% hlasů.

X Na inauguraci nového ukrajinského prezidenta Petra Porošenka se do Kyjeva přijelo podívat hodně významných zahraničních hlav států a premiérů. My jsme vyslali jen ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, protože premiér Sobotka usoudil, že je to dostatečně důstojné. Další ministry zahraničí vyslalo už jen Dánsko, Francie a Lucembursko.

X Prezident Miloš Zeman se zúčastnil velkolepých oslav vylodění spojeneckých vojsk v Normandii před 70 lety. Do Francie s ním letěli mj. i veteráni, např. radista Jaroslav Klemeš a letec Emil Boček. Pěknou fotografii z oslav otiskly Lidové noviny: ukrajinský prezident Petr Prošenko a ruský prezident Vladimír Putin stojí proti sobě. Zatímco Prošenko se dívá na Putina, ten přivřenýma očima kouká na jeho břicho. Vedle velkého Ukrajince vypadá jako vzteklý mrňous.

X Prezident Miloš Zeman kritizoval hnutí Hamás, které má ve svém statutu příkaz:"Zabij každého Žida, kterého uvidíš.”. Naštval tím arabský svět, Saudská Arábie spustila proti České republice diplomatickou ofenzívu. Velmi rázně si její velvyslanec v Praze stěžoval na prezidentovy protimuslimské výroky.

X Vrchní pražský rabín Karol Sidon končí ve své funkci. Údajně kvůli svému věku, neoficiálně kvůli „neduchovní” knize Alstchulova metoda, kterou vydal pod pseudonymem Chaim Cigan. Taky se rozvádí, mimomanželským životem se „odchýlil od duchovního života”. Přesto však Sidon zůstává vrchním zemským rabínem.

X Český ministr financí Andrej Babiš vyhrál spor s Ústavem paměti národa. Bratislavský soud rozhodl, že nebyl agentem StB (s krycím jménem Bureš), což mu političtí rivalové neustále připomínali. Dokumenty, které Ústav předložil, nejsou kompletní a chybí např. podepsaný vázací akt.

X Nezaměstnané ženy se mohou přeškolit na chůvy. Kurzy organizují úřady práce (půlroční kurz za 14 tisíc, jednorázová zkoušky stojí 6 tisíc korun ). Chůva může mít jen základní vzdělání, problém ovšem bude se složením závěrečných zkoušek!

X Česko je letos bezpečnější zemí - protože do vězení se vrátilo mnoho ze sedmi tisíc recidivistů, které na poslední chvíli své prezidentské kariéry amnestoval Václav Klaus. Ubylo především vloupání a krádeží.

X Skoro 50 milionů korun si vydělal sedmičlenný gang únosců a vrahů, vedených Michaelem Švábem. Ten lákal movité podnikatele do zahraničí, tam je donutil k vyplacení velkých sum peněz, dva z nich zavraždil.

X Ministr financí Andrej Babiš přivábil do svého týmu ekonoma Jana Švejnara. Ten přednáší na Columbia University v New Yorku. U nás by měl dozorovat letecký provoz

X Na ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO) se valí problémy. Nejdřív propustila svoji náměstkyni Hanu Marvanovou, teď na ni u policie žaloval její náměstek Pavel Štern. Nebyl spokojen s tendrem na koupi elektronických náramků pro vězně.

X Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou dostane církev zpět. Památka je v seznamu UNESCO

X Znepokojivá je závislost čím dál mladších dětí na alkoholu a cigaretách. Tyto legální drogy mají tragický vliv na jejich budoucí život. A když se podíváte na naše televizní reklamy, zdá se, že kdo nepije pivo (pravda, s ovocnou šťávou), není in a nebude přijat mezi stejně staré kamarády. A pak už je jen krok do hospody na pivo, panáka a cigáro...

X Fakt jsme světoví! Na letišti Václava Havla v Praze byla objevena zásilka 35 kg slonoviny, která měla namířeno do Hanoje. Je to letos už podruhé, co jsme se připojili k zemím, kterými se pašují kly vzácných slonů afrických.

X Dobrá zpráva na konec: exministr financí Miroslav Kalousek ještě na konci svého vládnutí nad penězi koupil od vídeňského starožitníka historický klavír, vykládaný palisandrem, perletí a želvovinou. Dal jej Českému muzeu hudby, jehož restaurátor Petr Štefl Kalouska na unikátní nástroj (vyrobený u nás v Náchodě) upozornil. Kalousek měl právo podle vlastního uvážení z vládních rezerv rozdělit až 50 milionů, klavír stál 455 tisíc. Vzpomínejte: který ministr udělal podobnou skvělou věc?

 

- Venda Šebrlová -

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012