Jak se mění Tengenenge...

Každoročně navštěvuji koncem zimy své děti v Tengenenge, a protože zájem o aktivity Klubu přátel Tengenenge je čím dál větší, jezdí s námi i více dobrovolníků. Tentokrát jsem je již musela rozdělit do dvou skupin. V první skupině dobrovolníků byli Hana a Ondřej Homolkovi, zástupci společnosti Africké sochy, kteří dokumentovali rozvoj vesnice, pořizovali záznamy z tvorby nových sochařů, usilovně jednali o možnostech širší prezentace Tengenenge jak v Zimbabwe, tak v Čechách. Do komunity dovezli věcné dary a podpořili ji zejména finančně přímým nákupem cca 400 soch, které jsou určeny na prodejní výstavy v ČR. Společně se mnou pozvali do Čech i Pro místní sochařku Maudy Muhoni, která si s podporou Klubu vyřídila víza na letní pobyt a workshop ve Dvoře Králové. Hanka mi výrazně pomohla zabezpečit další školní pomůcky pro naši školku v Tengenenge, zejména dovezla více jak 20 klasických počitadel. Samotná školka funguje dobře, neustále do ní přicházejí další děti, které jsou nadšeny vybavením, které školka poskytuje.
Po návštěvě základní školy v Horse Shoe, do které chodí naše děti devět kilometrů pěšky buší, se nakonec ukázalo, že nejvýraznější pomocí dětem, které z Tengenenge již do této školy docházejí, bude nákup jednotlivých sad učebnic, aby se skutečně mohly doma učit. Pokud jde o samotnou školu Horse Shoe je výuka v ní, z našeho pohledu, tristní: na více jak 800 žáků všech ročníků a všech předmětů disponovala pouze stovkou učebnic. Výuka probíhala většinou bez tabulí a 50 až 60 žáků posedávalo na podlaze. Z našich dovezených finančních prostředků se následně podařilo zakoupit v Harare 98 učebnic šonštiny, matematiky, angličtiny a přírodovědy pro I.až III. ročník, které jsme se rozhodli předat pouze našim docházejícím žákům. Největší radost z nich měl malý Tafadza, který již chodí do II. třídy a většinu „normálních záležitostí“ si vyřizuje sám. Jeho školní docházka je obdivuhodná a stipendijní podpory si velice váží. Další dvě finanční podpory byly určeny na lepší stravu dvou děvčátek, které jsou vychovávány svými prarodiči. Pochopitelně jsme uhradili v Tengenenge i půlroční plat naší učitelce Stele. A před odjezdem prvé skupiny jsme se bohužel zúčastnili i pohřbu dcery významného místního sochaře Ali Chitaro. Trochu nám ten smutek zmírnila návštěva ředitelky Národní galerie v Harare, která dorazila do Tengenenge, aby vybrala sochy ženských autorek pro celonárodní soutěž.
V druhé skupině dobrovolníků byla má neteř Hanka Krpešová, architektka Štěpánka Chaloupková a spolumajitelka salonu Foxy v Praze, paní Irena Rasslová. Vzhledem předchozím pobytům ve vesnici jsme pokračovaly ve výuce v naší školce a intenzivně podporovaly místní ženy při šití. Mimochodem právě ony si za poslední dva roky s naší podporou (jejich výrobky prodáváme v rámci našich charitativních akcí) vydělaly více jak 2000 USD, které jsme s nimi využily na založení chovu slepic. Po prozkoumání tamního trhu a místních podmínek se nakonec dospělo k názoru, že se započne chovem nosnic (ty jsme musely objednat na specializované farmě )u něhož se po třech měsících vyhodnotí, zda se ženy dokáží o nosnice postarat a také jim zajistit krmivo. Na rozběhnutí tohoto projektu bylo nakonec zakoupeno 25 nosnic, krmivo na tři měsíce a zbudovány podsady v jednom z místních domků.
Vzhledem k tomu, že již se daří kolem Tengenenge zúrodňovat a obhospodařovat místní políčka, rozhodly jsme se nakoupit ženám i sazenice stromů „moringo“, která mají všestranné využití. Tengenenge naštěstí disponuje dostatkem vody, takže péče o ně by neměl být velký problém.
Hanka také předala ženám léky pořízené nákupem z darů našich příznivců zejména antibiotika, antiparazitika, léky proti bolesti, obvazy a mastičky na zánět očí. Irena ještě společně s místními sochaři opětovně opravila poničený odvodňovací kanál kolem školy a zjišťovala možnosti další opravy vnitřku školky, ve které se již rozpadají nekvalitní stolky a lavice čínské provenience.
Na ty však musíme co nejdříve sehnat finanční prostředky…
-Marie Imbrová- (Předsedkyně Klubu přátel Tengenenge)
Další fotografie na:
http://princeznastrouha.rajce.idnes.cz/Tengenenge/
___________________________________________________
KLUB PŘÁTEL TENGENENGE
V ČR byl založen v roce 2010 Marií Imbrovou. Působí jako nevládní registrovaná organizace, která zajišťuje finanční prostředky na podporu místní školky, kde platí učitelku a pomůcky, a podporuje finančně i děti, které již nastoupily do školy.
V roce 2012 byl založen Klub žen v Tegenenge, které šijí hračky (z dovezeného materiálu z České republiky), určené k prodeji. Z tohoto výtěžku je financován chov slepic v jejich komunitě.
Nákupem můžete přispět i Vy:
Šité zvířátko 100,- Kč
Korálkové zvířátko (z trhu v Harare) 50,- Kč
Děkujeme
www.tengenenge.cz
www.imbrova.cz
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad