Grace

Venda Šebrlová 5 2014 Knihy česky

Jeffrey Robinson:

Grace, kněžna monacká

Předmluvu ke knize napsala Nicole Kidmanová, která herečku Grace Kelly ztvárnila i v novém filmu podle tohoto díla. Pravda, snímek na květnovém 67. filmovém festivalu v Cannes novináři přijali pískotem, smíchem a bez závěrečného potlesku. Filmaři (scénář i režie) se vrátili do stylu Hollywoodu 60. let - a to se běžným divákům se líbí. Kidmanová prohlásila, že dobře rozuměla situaci herečky, která se z Ameriky vdala do Evropy a stala se kněžnou. Protože ona taky ztratila pocit soukromí...

Kdyby kniha byla ve stylu love story Jackie Collinsové, vypadala by následovně: potkali se, přeskočila jiskra, ona obětovala filmovou kariéru, on riskoval ztrátu vážnosti, byla krásná svatba, žili šťastně, děti se povedly... Jenže tak to nebylo, sňatek byl dlouho promýšlen a organizován - a od té chvíle neměli kněžna ani kníže jistotu, že v křoví (za gaučem, v protějším domě...) nejsou fotografové. Poměrně dlouho trvalo, že si rozumně rozdělili sféru vlivu: „Grace se nikdy nestarala o státní, politické nebo vládní záležitosti. Zabývala se vším, co mělo něco společného s uměním, jejich společenským životem, vedením paláce a tím, co bylo možné nazvat lidskými vztahy”. A s dětmi bylo dost problémů, především s nejmladší Stéphanií, pro oba rodiče!

Charismatická kněžna dokázala propagovat Monako: přitahovala do země stále známější lidi - nejen hollywoodské hvězdy. Přijali také manželé Reaganovi, Winston Churchill, Henry Kissinger i prof. Albert Schweitzer... Díky jí přestala země být synonymem pro útulek ruských kněžen a svržených panovníků. Nebyla už ani vnímaná jako daňový ráj a jedno velké kasino.

Grimaldiové přitom vládnou na tomto území přes 700 let, ale teprve za knížete Rainiera se Monako stalo sebevědomým a právně silným státem. Tento statut dostalo od Organizace spojených národů. Autor získal svědectví o životě v knížectví díky své naprosté serióznosti. Proto máme možnost číst výpovědi přátel i nejbližší rodiny: Rainiera, Caroline, Alberta i Stéphanie. Nejde o fantastické svědectví o životě a smrti kněžny Grace, ale o jejím vlivu na západní Evropu.

Kníže Rainier autorovi řekl:” Naše velikost nás činí zranitelnými. Ale právě tato zranitelnost dělá z malých států nejlepší obránce míru. Naše přežití záleží na míru. Problém je jen v tom, že hlasy malých států jsou slyšet příliš slabě.” Což platí i pro dnešek - jde však především o to, aby země (nejen malé) vedli lidé s mozkem a srdcem.

Vydala METAFORA

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012