Congratulation!

-ES- 3 2014 Naši ve světě česky

* 2. března 2014 oslavil devadesáté narozeniny exilový vydavatel, historik, editor,

básník, překladatel a ochotník Stanislav Brzobohatý-Berton.

Berton vydával v Londýně mezi lety 1952–1954 Edici satiry. Edice zanikla Bertonovým přesídlením do Austrálie. Zde pak navázal na svoji vydavatelskou činnost až v 80. letech, kdy ve vlastním nákladu publikoval několik studií o širších souvislostech a důsledcích atentátu na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha.

Toto je citace s Věstníku Libri Prohibiti, a kde v sídle této záslužné organizace na Senovážném náměstí lze najít mnohé z děl Stana Bertona.

http://libriprohibiti.cz

Ale mám tu čest pozdravit milého Standu, svého dávného známého-přítele nejen z mnoha článků a dopisů, které jsme si během posledních asi 16 let vyměnili, ale i z milého osobního setkání při mé pouti za krajany v Austrálii (viz moji knížku Mezi našimi v Klokánii). O Standovi jsem věděla ještě před svou cestou od super člověka a kamaráda Pepy Fouska mj., že Standa umí báječné švestkové knedlíky. Mne pohostil meruňkovými a byl to kulinářský zážitek. Zážitek byl pro mě i pohled na jeho uspořádané šanony s důležitými politickými a historickými písemnostmi a informacemi o jeho pracovní spisovatelské minulosti a současnosti.

Naše setkání proběhlo v severní části Sydney v Růžové zahradě, která nedávno předtím vyhořela. Po pár letech se pan Berton odstěhoval do teplého Queenslandu, kde se má, doufám, velmi dobře.

A tak mu srdečně přeji ještě dlouho pevné zdraví a, štěstí a pohodu.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012