Kouzelná flétna

HK 2 2014 Kultura česky

od W.A. Mozarta ve Stavovském divadle.

Národní divadlo Praha uvádí ve Stavovském divadle Kouzelnou flétnu od W. A. Mozarta s Baletem Praha Junior. Balet Praha Junior je komorní soubor složený ze studentů Tanečního centra Praha na začátku jejich kariéry (věk 17 – 20 let). Tradice sahá až do roku 1961, postupně vzniká juniorské umělecké těleso po vzoru Haagu, Paříže či Barcelony. Současný název souboru vznikl z úcty k slavnému Baletu Praha a generaci tvůrců, kteří v 60. letech přinesli na česká jeviště současný tanec. Souborem prošlo již několik generací domácích tanečníků a tvůrců, počínaje Jiřím Kyliánem a Vlastimilem Harapesem až po Petra Zusku a Jana Kodeta.

Kouzelná flétna je pro balet – resp. pro taneční divadlo mimořádně náročné téma. Notoricky známý příběh ukazuje nenávistnou atmosféru rozpadlé rodiny, kterou zázračně překonají zednářské symboly „moudrosti, síly a krásy“. Taneční divadlo může velmi atraktivními scénickými prostředky vyjádřit jednotlivé pohádkové i zcela reálné scény, z hudebního hlediska je dílo vlastně koncertem vynikajících árií, kde excelují postupně všechny hlavní postavy.

Scénáristovi a choreografovi Attilu Egerházimu se podařilo příběh nejen oživit, ale vdechnout mu také novou symboliku, poetiku a pointu – taneční divadlo k tomu má řadu moderních i technických prostředků – především lidská těla … samozřejmě dobře připravené interprety a také magické prostředí tanečního jeviště.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012