Stalo se doma -- červen

6-7 2001 Slovo redakce česky
obálka čísla

Další měsíc a další zajímavá kauza. Tentokrát tak trochu staronová písnička. Přes stovku negativních lustračních osvědčení vydalo bývalým agentům StB v letech 1991 -- 92 Ministerstvo obrany. Politické strany s výjimkou KSČM se však shodly, že to nezpochybňuje příslušný zákon. Ustavený zvláštní odbor Úřadu vyšetřování však bude zjišťovat, zda se stalo úmyslně, nebo "pouze" z nedbalosti. Ovšem agenti totalitní StB mohou být rozptýleni po celé státní správě. Kdo za to může, se na začátku června hádal tehdejší federální ministr vnitra Ján Lángoš, jeho tehdejší náměstek a současný senátor Jan Ruml a bývalý šéf federálního Ministerstva obrany Luboš Dobrovský. Koncem června nebyli ještě "negativně pozitivní lustrovanci" dopočítaní, zodpovědnost za celou věc také nikdo nepřijímá a horkým bramborem se nevesele pohazuje dál...

1. Omezený zákaz nákupu zemědělské půdy cizinci i po vstupu do Evropské unie na sedm let dohodla v Bruselu ČR jako první z nynějších kandidátských zemí. Uzavřeno bylo i jednání o životním prostředí a sociálních otázkách.
3. V Ammánu podepsal Jan Kavan s jordánským ministrem průmyslu a obchodu Vasífem Azarem dohodu, jíž ČR obnovuje vazby s Jordánskem.
4. Kavanovi se podařilo při návštěvě Damašku prolomit po deseti letech mlčení mezi ČR a Sýrií.
   Výsledek hloubkového auditu ve veřejnoprávní televizi odhalil, že v minulosti neexistoval dostatečný systém kontroly nad využíváním peněz, získávaných mimo jiné i z koncesionářských poplatků.
   První žaloby na některé členy vedení zkrachovalého H-Systému mají být podány v červnu, uvedla nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Zároveň připustila, že státnímu zástupci, který má kauzu na starosti, bylo vyhrožováno.
5. Výroční cenu Nadace Český literární fond 2000 za původní literaturu získal Pavel Kosatík se svou knihou Ferdinand Peroutka - Pozdější život (1938 -- 1978).
6. V pařížském Českém centru začíná festival Bohumil Hrabal, který potrvá celý měsíc a jehož součástí bude řada menších doprovodných akcí. Na podzim se celý hrabalovský festival, po dohodě s Francouzským institutem, přestěhuje do Prahy.
8. BSE -- nemoc šílených krav byla laboratorně potvrzena v České republice u šestiletého zvířete z domácího chovu. Dovoz hovězího masa z ČR vzápětí zakázalo Slovensko, Polsko, Rakousko, Litva a Maďarsko.
13. Na zasedání Rady NATO na nejvyšší úrovni zdůraznil český prezident Václav Havel, že pražský summit NATO, který se uskuteční v listopadu 2002, je výzvou k vybudování nové bezpečnostní architektury.
14. Budějovický pivovar Budvar vyhrál známkoprávní soudní spor s americkou společností Anheuser-Busch na Novém Zélandě.
   Řád svatého pokladu za přispění ke kulturní výměně mezi Českou republikou a Japonskem obdržel houslista Lubomír Kostecký. Jedná se o nejvyšší vyznamenání, jaké kdy japonská vláda udělila českému občanu.
15. Poprvé od roku 1989 vynesl soud verdikt nad někdejším představitelem komunistické justice. Pětaosmdesátiletý Karel Vaš, prokurátor, jehož přičiněním byl v roce 1949 popraven generál Heliodor Píka, byl odsouzen k sedmiletému vězení.
18. Pietní vzpomínka na československé parašutisty, kteří se podíleli na atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha se konala u pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje, v jehož kryptě se parašutisté ukrývali a byli německými okupanty zabiti.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012