Kurvy nepláčou

1 2014 Knihy česky

Aby nedošlo k mýlce. Mladý, dvacetiletý autor Michal Rejžo Pavlík nepíše o děvčatech na silnici E 55 či v hanbincích. Píše o patnáctileté Zuzaně a její babičce, kterou má radši než svoji matku. Ta ji jenom peskuje. Chová se ke své dceři jako ošklivá macecha k Popelce. Zuzana je šťastná, když může s babičkou a dědou jet na víkend do chaty v pohraničí. Miluje přírodu, les, říčku, která teče dole pod skálou. Ráda se sama toulá loukou či lesem. S prarodiči chodí také navštívit přátelské sousedy do blízkých chat. Tráví zde také své poslední prázdniny, než nastoupí do střední školy ve větším městě. Těší se, že nebude bydlet doma u matky, ale v internátě. To je jedna část příběhu.

Druhá se týká Zuzaniny školy. Přichází nová třídní učitelka. Je hezká a mladá, sotva opustila vysokou. Se studenty se kamarádí a dokonce jim nabídne účinkování v divadelní hře, kterou napsal její bývalý přítel, nyní žijící za hranicemi, v Německu. Hra připomíná odsun sudetských Němců a bude se hrát česky a německy a to za hranicemi. Pět studentů včetně Zuzky se do „divadla“ přihlásí a příběh pokračuje…

Třetí vrstva poukazuje na lidskou nenávist, chamtivost a bezohlednost. A k tomu také směřuje slovně neobvyklý, leč v lidovější řeči dosti používaný, titul.

Nechybí ani dramatické okamžiky. Čtivě napsaná knížka mladého autora je příslibem, že se můžeme těšit na další…

Vydala Olympia.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012