Dům v Bretani

Venda Šebrlová 1 2014 Knihy česky

 

Marta Davouze:

Dům v Bretani

Dříve se jmenovala Železná a bydlela v Praze. Měla dva syny a „příliš dokonalého manžela“, se kterým se po čtyřicetiletém manželství v klidu rozvedla. Na rozloučenou jí manžel koupil starobylý dům v Bretani. Tam začala nový život...

Dům (spíše zchátralý zámek) byl v katastrofálním stavu a zahrada – ta nebyla vůbec. O stavu příbytku svědčí i to, že až časem jeho nová paní objevila v té džungli další polorozpadlé budovy. A po dvou letech ji (podle jejích slov) nadpřirozené síly poslaly do přístavního baru a tam si namluvila námořníka. A teď by se slušelo napsat, že spolu žili šťastně až do smrti, ale oni jsou velmi živí... Jezdí po Evropě, aby zjistili, že Bretaň je nejkrásnější (i když na severovýchodě Francie se počasí střídá jako v ruletě).

O čem se dočtete? O složitém přestavování domu na dálku, když Marta bydlela ještě v Praze jako velmi aktivní osobnost kulturního světa. Pak odešla natrvalo, s mužem přestavěli domy a začali je pronajímat, to je však neuspokojilo. Co dál? „Až mě konečně napadlo, že náš dům může docela dobře sloužit kumštýřům. Tak vznikl projekt Cena Jana Zrzavého, určený českým a francouzským studentům výtvarného umění. Jezdí tam ovšem nejen mládež, ale renomovaní umělci, nejen výtvarníci. Marta Davouze svým šarmem a obrovským porozuměním pro lidi je přitahuje a „dveře se u nich netrhnou“. A kdo z Česka jede do Bretaně, se u nich zastaví.

Je to milá knížka, plná úsměvů s krásnou obálkou Aleny Beldové, která nás přiláká do čarovného světa Bretaně. Kresby autora s pseudonymem Pure Beauty krásně ladí s textem a vypovídají víc, než barevné fotky.

Vydala Mladá fronta

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012