Sama proti času – Martina Sáblíková

HK 1 2014 Knihy česky

Ve vydavatelství Mladá fronta vyšla kniha „Martina Sáblíková/Sama proti času“ o nejlepší rychlobruslařce Martině Sáblíkové. Poodhalit její osobnost čtenářům se snaží novinářka Radka Červinková ve spolupráci přímo s Martinou Sáblíkovou.

V čem tkví tajemství úspěchu fenomenální rychlobruslařky? Sotva jedenáctiletá, zatoužila při televizním sledování Zimních olympijských her v Naganu ochutnat atmosféru olympiády a o čtyři roky později se zasnila nad zlatem rychlobruslařky Claudie Pechsteinové v Salt Lake City: „Jednou bych zlatou olympijskou taky chtěla“. Trvalo to přesně osm let, než ji ve Vancouveru získala, aby ovšem už od roku 2007 kralovala ledovým dlouhým tratím a svůj trůn si uhájila dodnes. Její úspěchy se skloňují ve všech pádech, ale vět, které kdy národní ikona řekla o sobě jako o člověku, je jako šafránu. Není divu, dostat se do blízkosti světové rekordmanky ověnčené trofejemi i tituly nejvyššími je takřka nemožné. Martina zkrátka není veřejná osoba. Má něco, co si chrání. Vybírá si obezřetně, koho nechá nahlédnout do svého nitra.

Martina Sáblíková o sobě: „Já si nepouštím lidi k tělu. Trvá mi dlouho, než k někomu získám důvěru. A taky mám nejspíš v povaze, že si skoro všechno nechávám pro sebe.“

Kniha vznikla na popud autentického portrétu současného dokumentárního filmu.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012