Knihy pro děti

Venda Šebrlová 1 2014 Knihy česky

Christina Koenigová:

Ráj poníků

Tatjana Gesslerová:

Zvířecí nemocnice

Franziska Biermannová:

Líný kocour Josef

 

Nakladatelství Mladá fronta má štěstí na výběr zahraničních dětských knih. Tyto tři uvádějí jako odpovědnou redaktorku Zuzanu Machkovou. Jsou přeloženy z německých originálů a plně akceptují současný slovník předpubertálních dětí. A všechny mají půvabné obrázky!

Ráj poníků vypráví příběh holčičky Pavlíny, jejíž rodinná farma nabízí kurzy jízdy na koních a péče o ně. Přijede skupina dětí, která se shodou okolností zapojí do záchrany sousedovic kobylky, určené k utracení. Posluchači (i čtenáři) ocení nápady, které knižní hrdinové vymyslí a užijí si i jejich přípravu dobročinné akce. Příběh je jednoduchý a srozumitelný – a výbornou tečkou je kvíz „Vyzkoušej si, co víš o koních“. Myslíte, že kůň se má vyčistit o jeho narozeninách, ale i o Vánocích a o Velikonocích? Nebo že první jízda na koni vypadá jako ve filmu: projedeš se jako Indián bez sedla třikrát napříč pastvinou?

Zvířecí nemocnice je pro trošku starší školáčky. Hodně o léčení zvířátek, rodinném životě, přátelství i nebezpečí. Setkání s pytlákem znamená pro Majku a Márinku opravdovou hrůzu a jen pomoc jejich kamaráda Marka je zachrání před únosem. Je to napsané tak, že si knížku (třeba potají) přečtou i rodiče, až se unaveným čtenářům zavřou večer očička. Copak můžete přestat číst, když se dozvíte, že: „Ven se s flintou vyřítí hrozitánská černá postava, řve a nadává. Sotva si oči kamarádů na světlo zvyknou, už zírají do vzteky zkřiveného obličeje pytláka i hlavně jeho pušky.“?

Líný kocour Josef je knížka pro všechny věkové kategorie. Vtipná a s půvabnou pointou. Kocour se potřebuje zbavit blechy a je neuvěřitelné, co všechno je ochoten při své lenosti udělat, aby se nemusel drbat. Stane se kadeřníkem morčete, lovcem much u krávy, psím fotbalovým trenérem a dokonce se nechá pomazlit od holčičky (i když děti nemůže vystát)... Nádherný je už rozvrh Josefova dne a vložený plakátek s návodem, jak cvičit na pohodlném gauči nebo naducaném polštáři (což je podmínka). Moc krásné jsou ilustrace (jméno autora jsem nenašla) a grafická úprava. Pokud darujete Líného kocoura Josefa dospělému čtenáři, najde tam kus svých životních zkušeností!

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012