Divadelní listopad v Praze

Olga Szymanská 10 2013 Kultura česky

Pro ty, kdo mají možnost, připravila naše autorka přehled novinek z pražských divadelních scén. Rozmyslete a navštivte...

 

Jedenácté přikázání - Stavovské divadlo

"Nezapřeš ženy své"-tak lze pojmenovat nejhranější Šamberkovu komedii o zapřisáhlých starých mládencích. A právě zapření vlastní manželky jednoho ze čtyř přátel, který se bojí ostatním přiznat, že sázku porušil a oženil se je základní zápletkou hry. K odhalení pravdy přispěje ženskou lstí právě zapíraná manželka. Staromládenecký spolek je rozpuštěn: v pravý čas, neboť po staromolýdenectví už nikdo netouží. Autor F. F. Šamberk měl velký cit pro komediální situace, hra je mimořádnou příležitostí nejen pro čyři mužské představitele, ale i ostatní postavy. Jedenácté přikázání se na repertoáru činohry Národního divadla znovu ocitá po osmdesáti letech.

Režisér a autor výrazné úpravy David Drábek se vyznačuje mimořádnou ostrostí na hranici grotesky: i zde se opírá o herecké improvizace.

Hrají: S. Rašilov, M. Preissová, J. Bidlas, D. Matásek, A. Švehlík, J. Boušková, J. Pidmanová, D. Prachař, P. Beretová.

 

A voda stoupá - Divadlo Rokoko

Brilantní anglická konverzační komedie je parafrází  biblického příběhu o potopě světa a podobenstvím o "moderní" lidské společnosti.

Peter Ustinov, vynikající herec s řadou ocenění (včetně dvou Oscarů) a autor velmi úspěšných dramat. Jeho hry se ve druhé půli minulého století uváděly po celém světě: mezi nejznámější patří Láska čtyř plukovníků, Romanolf a Julie, Cílová kamera. O uvedení jeho her na prkna divadla ABC se pokoušel již Jan Werich, který byl Ustinovým osobním přítelem: z politických důvodů k jejich českému uvedení nikdy nedošlo.

A voda stoupá zprostředkovává obrázek snobské společnosti, která je schopna donekonečna řešit naprosto nepodstané problémy, aniž by si uvědomovala reálné nebezpečí, které ji hrozí. Text nabízí spoustu překvapivých humorných situací a řadu hereckých příležitostí.

Režie Ondřej Zajíc, hrají: M. Málková, P. Juřica, Z. Kalina, Z. Dolanský, J. Klem/O. Vízner, F. Brzobohatá, H. Hornáčková, R. Kalvoda, S. Lehký.

 

Markéta Lazarová - Divadlo ABC

Nejznámější román V. Vančury, patřící do klasiky české literatury, vypráví nádherným jazykem příběh z dávných časů naší historie, kdy se z pohanského temna a z nespoutaného života divokých kmenů civilizace těžce rodilo křeťanství. Kdy se v centru násilí neúprosného koloběhu krevní msty a neutuchajících konfrontací setkávají dva naprosto odlišní lidé: loupežník Mikoláš a Markéta, dcera jeho nepřítele, zaslíbena Bohu. Láska, která je zachvátí jako příval, neúprosná síla, je v jejich světě absurdní a má v zuřící válce pramalou naději na budoucnost. Mikolášova rodina bojuje s Lazarem a zároveň proti divokým tlupám obou loupeživých rytířů stojí královské vojsko i soud.

Jak zachovat čest, nevinnost, čisté svědomí, zdravý rozum, najít kousek místa pro lásku a opravdové štěstí? Otázky, které ani dnes neztrácejí na aktuálnosti: o tom svědčí stálý zájem čtenářů o Vančurovu knihu, značná obliba její filmové podoby i četných divadelních adaptací. Pro Městská divadla pražská nastudoval novou verzi režisér Pavel Khek, jehož inscenace románu Želary patří k divácky nejoblíbenějším představením.

Hrají: V. Kubařová, T. Novotný, L. Jurek, J. Schwarz, J. Smutná, E. Pacoláková, D Šoltýsová, V. Dvořák, M. Kačmarčík, H. Box, Vuk G. Čelebič, R. Hájek/A. Petráš, P. Klimeš, J. Mašek.

 

 

Krvavá svatba - Divadlo Pod Palmovkou

I přes nepřízeň osudu, kdy letošní povodně vyhnaly Divadlo Pod Palmovkou z jeho domovské scény, nazkoušel jeho soubor nové představení.

Krvavou svatbu režíroval ředitel divadla Michal Lang již dříve - pro divadlo v Olomouci. Vrátit se k tomuto závažnému tématu španělského dramatika F. G. Lorcy ho přiměla vnitřní potřeba a také snaha přivést do Divadla Pod Palmovkou nové herecké tváře. Pro první termín letošní sezóny divadla měly ty dost času vybraný titul nastudovat, a proto zvítězil.

Krvavá svatba je nádherný a silný příběh o spalující vášnivé lásce, která dala do pohybu osud. Formálně se pohybuje na pomezí poemy a divadelní hry: napsána básníkem, obdařeným ohromnou fantazií a zároveň s velkým citem pro dramatičnost. Setkat se v českém dibadelním představení s takovou mírou fantazie je opravdovým zážitkem.

Hrají: O. Veselý, O. Volejník, T. Dočekalová, A. Procházka a další.

 

 

Ubu aneb... Málem králem - Divadlo Pod Palmovkou/Nová scéna ND

První titul z plánované série "nemilosrdných politických kabaretů", volně navazujících na úspěšný a divácky velmi kvitovaný kabaret Blonďatá bestie.

Projekt režiséra Tomáše Svobody a Ondřeje Formánka, rozšířen o spolupráci Nové scény Národního divadla s Divadlem pod Palmovkou dostává tak novou podobu. Tentokrát si autoři vzali za svůj základ slavnou hru Alfreda Jaryho Král Ubu: originálně (a i zdravě drze) ji adaptovali na současné politické a společenské poměry.

Hrají: M. Hruška, D. Sítek, R. Valenta, L. Langová/S. Vrbická, J. Konečný, J. Vlas.

 

 

Romeo a Julie - Státní opera

Nová verze slavného baletu v duchu neoklasické taneční estetiky, k němuž se zejména čeští tvůrci a diváci rádi vracejí.

 

U nás měla svou premiéru v roce 1938 v brněnském Národním divadle. Romeo a Julie patří k velmi úspěšným incenacím. Jeho uvádění na scénách Národního divadla v Praze má svou tradici a patří k titulům, které jsou ozdobou repertoáru všech velkých divadel.

V případě nové baletní inscenace jde, kromě základní osy příběhu, o dílo odlišné. Důvod zášti a věčného sváru mezi Monteky a Kapulety není v původní Shakespearově tragédii blíže určen. Petr Zuska si však režijně dovolil tento základní aspekt v rámci incenace pojmout jako věčný konflikt mužského a ženského principu: dvou polarit, oscilujících mezi přitažlivostí a nevyhnutelným antagonismem. Konflikt rácia a iaracionálna, dobrých plánů a nekontrolovatelného zmaru, konflikt člověka a Boha. Toť červená nit celého představení jako faktor "druhého" plánu, který však nestojí hlavní mimo příběh, naopak: prostupuje ho, ovlivňuje a spoluvytváří.

Orchestr Státní opery pod taktovkou V. Zahradníka/ S.  Poluektova, účinkuje soubor Baletu Národního divadla.

 

Děvčátko-Vánoční příběh - Studio DVA

Magický příběh na motivy Hanse Christiana Andersena o děvčátku Lucii, které se na Štědrý den touží dostat za štěstím na druhý břeh zmrzlé Temže.

V divadelní verzi jde o vánoční muzikál s živým orchetrem nás škrtnutím zápalky přenese do kouzelného světa přání.

Režie Šimon Caban, hudba i texty K. Marek, hrají: J. Stryková, M. Vančurová, I. Chýlková, Z. Mauréry, K. Hádek, M. Absolonová, A. Šišková, V. Javorský, Z. Stavná, P. Stach, M. Davídek, M. Starý, R. Štabrňák a další.

 

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012