Létající Líza

10 2013 Naši ve světě česky

Létající Líza , společný projekt České školy bez hranic, navštívila české školy nejen v Evropě, ale i v USA a Austrálii.

Ač byl projekt ukončen v roce 2012, Líza si létá dál.

Z objemného sešitu , kde byly shromážděny poznatky a práce  žáků Českých škol bez  hranic i dalších, byly nakonec vytvořeny  3 velké plakáty. Na nich se každá zúčatněná škola  reprezentovala svým originálním způsobem.  Ze zajímavých  fotokoláží se na nás usmívají  žáci i paní učitelky  a samozřejmě nechybějí   rozmanité práce dětí z hodin českého vyučování, na kterých najdeme všichni společné rysy našich žáčků – roztomilé pravopisné chyby , radost a tvořivost.

Souhrnné plakáty cestují po českých školách v zahraničí, a to nejen po školách účastnících se projektu  v letech 2011-12, ale i po ostatních, které mají zájem vidět , co Líza dovezla.

Od 18. 10. - 25. 10. 2013 jsou vystaveny na Honorárním konzulátě v Neapoli, kde je i sídlo ČŠ Neapol. Ke školám na plakátech (Baltimore, Berlín, Brusel, Drážďany, Frankfurt, Londýn, Manchester, Mnichov, Paříž, Sydney, Ženeva) jsme připojili i výstavu prací našich žáků.

 

Přínosem této putovní výstavy je nejen příležitost nahlédnout alespon “v obrazech” do jiných českých škol, ale hlavně  získání  pocitu  sounáležitost. Cítit se součástí dlouhého řetězu, který propojuje různá místa na světě.  Tento příjemný pocit si uvědomili nejen žáčci, ale i rodiče a paní učitelky a nemohli jsme neposlat i náš malý pozdrav ostatním.

Hodně radosti z práce v českých školách ve všech místech na světě!

Helena Schwarzová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012