Marcela Remeňová: Osm světů

Venda Šebrlová 10 2013 Knihy česky

Seznámení

Ve čtvrtek 17. října jí bylo čtrnáct let a v pražském Luxoru křtila svoji první knížku. Nohatá dívka s dlouhými světlými vlasy a brejličkami... Osm světů začala psát ve svých jedenácti a 244 stran textu má hlavu, patu a napětí.

 

Nejdřív malovala obrázky a když se naučila abecedu, vznikly první povídky. Nebyly uveřejněné, ale učila se na nich. Umí fabulovat, pozdržet text a najednou poslední větou vypointovat kapitolu. Její text je psaný krásným rozsochatým jazykem, plným charakteristik prostředí a upřímně řečeno: kde se to v ní bere?  Tajuplnému textu odpovídají i nádherné ilustrace Milana Galia (bílá tužka na černém papíře).

 

Kniha je o Lee, americké středoškolačce, která najednou zjistí, že svět kolem je překvapivě složitý. Její adoptivní rodina není zdejší, ale z jiné galaxie. Pak k nim domů přijde mladík Harry, který se živí jako nájemný vrah... Lea se posléze stane tajnou agentkou a už jen popis jejích příprav na akce je překvapivě vzrušující.

Na křtu autorka ochotně pózovala fotografům nejen se štábem nakladatelství, ale i se svými spolužačkami z 1. ročníku Nerudova gymnázia. „Obklopte ji!“ organizoval kolega s foťákem děvčata s dárky pro Mácu. To vyvolala vlnu pubertálního smíchu a nadšení, které se přeneslo i na dospělé.

Na mou otázku, kolik chce Marcela při tomto tempu napsat, odpověděla: “Každý rok jednu! Teď už mám napsaný druhý díl Osmi světů a vím, jak bude vypadat ten třetí!“

Jestli se chcete divit, co dokáže napsat sotva odrostlé dítě, tak čtěte!

Vydala Mladá fronta

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012