Dvě pozvánky Mileny Štráfeldové

Milena Štráfeldová 10 2013 Kultura česky

Srdečně zveme na představení hry Mileny Štráfeldové Osamělé večery Dory N., které se koná tento pátek 18. října od 19.00 hodin v novém Divadle Troníček ve Vladislavově ulici č. 22 na Praze 1.

Monodrama o dceři Boženy Němcové se sem od nové divadelní sezóny přestěhovalo z Divadla pod Palmovkou, které je kvůli letošním povodním uzavřeno. Samotářskou Doru, která byla nejbližším svědkem života své slavné matky, a přesto ji téměř nikdo nezná, ztvárnila v režii Adama Skaly Marta Sovová. Hra měla od své premiéry v říjnu loňského roku již téměř třicet úspěšných repríz a v těchto dnech ji viděli i krajané ve Vídni a v Bruselu. Rozhlasová verze Dory N. v podání Taťány Medvecké získala letos druhou cenu v rozhlasové soutěži Neviditelný herec a hra je v nominaci na prestižní cenu Prix Bohemia. Více informací o celém projektu najdete na Facebooku Dora N. nebo na Dořině webu https://sites.google.com/site/osamelevecerydoryn/.

V úterý 22. října od 18.00 hodin bude Milena Štráfeldová číst ze svého nového historického románu Prabáby, kapitoly z dějin guláše v českých zemí. Autorské čtení se koná v Literární kavárně v Řetězové ulici 10, naproti Knihovně Václava Havla.

Knihu na jaře příštího roku vydá Mladá fronta. Jde nejen o rodinnou kroniku o statečnýchz prabábách, které svou rodinu a vlastně celý svět zachraňovaly vždy tím nejprostším způsobem. I uprostřed válek, požárů a dalších katastrof uměly postavit večer na stůl hrnec s polívkou nebo gulášem a říct - tak už jezte, ať vám to nevystydne! Je to ale i kritický pohled na naše moderní dějiny, na to, jak jsme zpackali národní obrození a co z toho vzešlo. O "guláši" více v rozhovoru pro Týdeník Rozhlas http://www.radioservis-as.cz/archiv13/35_13/35_titul.htm

 

Foto autorky: Dušan Dostál

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012