Příběhy ve znamení touhy

Venda Šebrlová 2 2013 Knihy česky

Patnáct českých a slovenských autorů dostalo zadání: napsat povídku o lidské touze. A pokud by se tam vyskytovala káva (nejlépe francouzská luxusní Carte Noir), tím lépe. Právě tato káva totiž spojila svoje jméno s knihou mnoha autorů – protože znalci o ní tvrdí, že je smyslná.

Patnáct pohledů na pocit touhy... jak lákavé! Každý autor má vlastní zkušenosti a slovo „touha“ pro něj znamená něco jiného. Např. Kateřina Janouchová píše o své letité  touze mít dceru – protože vyrůstala s bratrem a tak „na stará kolena si pořídila sestru fiktivní, kamarádku také bez sestry“. (Nakonec se dočkala –páté dítě byla holčička!) Kristína Farkašová zase vypráví příběh vdovce, který touží dál být se svou ženou. Krásně ilustruje náš současný sterilní život Tomáš Hanák (Touha po chybě), hodně autorů píše o nenaplněné a někdy bohužel i naplněné touze... Nebo o rozpacích z ní.

Zvláštní je povídka Sáry Saudkové, kterou vypráví šálek na kávu. Ne hospodský, ale z přepychové kavárny Imperial. Do všechno muselo vyslechnout jeho porcelánové ouško. Co si o nás myslí? „Mně můžete věřit – lidské bytosti jsou zmítané touhou. Ovládá je. Kvůli ní hubnou, přestávají kouřit, dělají se lepšími, než jsou, odříkávají si, snaží se, trápí se, nemohou spát, kvůli touze jdou válčit i ubližovat. Dovedou se kvůli touze obětovat. Dovedou vydržet to, co by nevydržel ani pivovarský valach. Ztrácet hlavu.Vsadit na jednu kartu. Rozházet svůj život na kousky a začínat znovu a znovu. Věřit.“

Kniha je krásně graficky zpracovaná a najdete v ní obdivuhodné černobílé snímky právě Sáry Saudkové.

Vydala Mladá fronta

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012