Obchod s vůní kávy a čaje

-tes- 2 2013 Ostatní česky

"Káva musí být horká jako peklo, černá jako ďábel a sladká jako láska."

(Charles Maurice Talleyrand-Périgord, státník a diplomat období Velké francouzské revoluce)

Káva a čaj. Dva voňavé teplé nápoje, které patří hned po vodě k nejpopulárnějším na světě. Oba jsou vnímány jako synonymum relaxace a osvěžení, oba zároveň povzbudí tělo dávkou kofeinu, přestože každý je vyroben z jiné suroviny. A jak čaj, tak káva živí obrovský byznys, kterým ročně protečou miliardy dolarů. Uvádí se, že například u nás lidé utratí za čaj ročně kolem dvou miliard korun. Pro majitele restaurací a kaváren jsou pak káva a čaj zlatým dolem. Ne snad co do objemu, který hosté vypijí, ale určitě co do výše marží (zatímco na nápoje je v gastronomii běžná marže od 100 do 150 procent, na kávě může být rozdíl mezi cenou pořizovací a prodejní i šesti-či sedmicetprocentní); jediný nápoj, který v této konkurenci obstojí, je balená voda. Tak výdělečný artikl by si ovšem zasloužil obzvláštní péči - té se mu však mnohdy nedostává. Stejně jako se stále - navzdory všem snahám o gastronomickou osvětu, minimálně o tu kávovou - u nás o kávě mnoho neví, a o čaji možná ještě méně.

Obě kategorie teplých nápojů však bojují o přízeň také v našich domácnostech. Z pohledu počtu kupujících jde o víceméně vyrovnaný souboj, protože v období od září 2011 do srpna 2012 nakoupilo shodně čaj i kávu 93 % českých domácností. Směrodatným údajem je nejen počet kupujících, ale i intenzita konzumace obou druhů v objemech, které umíme jednoduše přirovnávat k počtu šálků nápoje zakoupeného do jedné domácnosti. V průměru nakoupila každá česká domácnost ve zmiňovaném období přes 900 šálků kávy a téměř 500 šálků čaje. Co se týká frekvence nákupu kávy a čaje, káva se do domácností nakupuje v průměru 14krát, zatímco čaj 12krát ročně. Ve prospěch kávy hraje zejména skutečnost, že kupující nakoupí větší počet šálků na jeden nákup. To se odráží také v hodnotě průměrného nákupu, který činí u čaje necelých 40 Kč, zatímco za kávu utratí domácnosti při jednom nákupu v průměru více než dvojnásobek. Intenzitu spotřeby čaje v domácnostech ovlivňuje jednoznačně sezónnost;  v případě čaje jsou nejsilnějším nákupním obdobím z pochopitelných důvodů chladnější měsíce v roce. Káva tímto "handicapem" netrpí. Kupující kávy si dopřejí svůj oblíbený nápoj celoročně.

Spotřeba kávy v českých domácnostech

Pokud bychom měřítkem obliby určili počet oslovených kupujících, pak s těsným předstihem před instantní kávou zvítězila káva mletá a zrnková, kterou si ve sledovaném období jednoho roku zakoupily necelé 3/4 domácností. Instantní káva na druhém místě oslovuje jen nepatrně nižší počet domácností. Kávové speciality a směsi pak zakoupila alespoň jednou ročně každá druhá domácnost. Pokud bychom ale vzali jako rozhodující to, kolik spotřebitelé za daný typ kávy utratí nebo kolik šálků nakoupí, dostane se na přední příčku přesvědčivě právě káva instantní, které si české domácnosti nakoupily ve sledovaném období v průměru více než 650 šálků. Mletá a zrnková káva skončila podle nakoupeného objemu na druhém místě s téměř 400 šálky, kávové speciality a směsi se nacházejí na třetím místě s více než 100 šálky na domácnost.

Spotřeba čaje v českých domácnostech

V kategorii čajů si největší oblibu získaly čaje ovocné - nakupuje je až osm z deseti domácností. Následují čaje bylinné, které najdeme v šesti z deseti domácností. Až třetím nejrozšířenějším typem je čaj černý, po kterém v průměru sáhne více než polovina českých domácností. Z pohledu nakoupeného množství v šálcích se nicméně pořadí změní a černé čaje s takřka 250 šálky na domácnost v průměru obsadí nejvyšší příčku.

Všechna uvedená data pocházejí z aktuálního panelového průzkumu agentury GfK Consumer Panel Services, který jako jediný v České republice konzistentním způsobem monitoruje trh ve všech nákupních místech a sleduje celý nákupní košík veškerého rychloobrátkového zboží. Průzkum byl realizován na reprezentativním vzorku 2000 českých domácností.

Pramen: Tiskové zprávy agentury GfK Czech, leden 2013.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012