"Prášky" na hubnutí nakupuje 17 % Čechů

-tes- 2 2013 Ostatní česky

Svět tloustne. Nadváha a obezita provázejí životní styl internetového věku. Odborníci dnes dokonce mluví o epidemii obezity, civilizační choroby z nadměrného uložení tuku v organismu, která neznamená jen estetický problém, ale především zhoršení kvality života a zdraví.

Otázku jak zhubnout si neustále klade hodně lidí - přestože vlastně na ní známe jednoduchou odpověď. Jíst jen tolik, kolik spálíme. To je jediný a spolehlivý recept na zbavování se nadbytečných kilogramů. Znamená to především omezení problematických druhů jídla, zejména sladkostí, tučných jídel a pokrmů z fastfoodů. Jednou z cest - mnohem příjemnější - jak dostat svou nadváhu pod kontrolu, představuje "nasazení" přípravků pro hubnutí bez lékařského předpisu. Informace o jejich sortimentu a zaručených efektech se na nás valí z televize, novin a časopisů, internetu, firemních farmaceutických prospektů... Jak již jejich obecný název napovídá, jedná se o prostředky, které jsou vyvinuty a posléze vyráběny v průmyslovém měřítku s cílem pomoci lidskému tělu zbavit se přebytečného tuku a tím značně snížit tělesnou hmotnost.

Také u nás v rámci snah o snižení tělesné hmotnosti hledají zájemci pomoc v lékárnách; kromě nich jsou významnými prodejními kanály i supermarkety/hypermarkety, specializované prodejny, drogerie a internet. Lidí, kteří nakupují volně prodejné podpůrné přípravky na hubnutí, je v České republice 17 %. Nejvyšší preferenci mají přípravky na odbourávání a rychlejší spalování tuků, přípravky na očištění organismu (očistné kúry) a léky na snižování chuti k jídlu. Zvláště v současnosti je důležitým kritériem při výběru těchto prostředků cena, avšak zákazníci u těchto produktů vykazují vysokou míru loajality k osvědčené značce. Vyplývá to z průzkumu agentury GfK Czech, která je v České republice předním poskytovatelem komplexních služeb v oblasti výzkumu trhu a marketingových analýz pro zákazníky z oblasti průmyslu, obchodu, médií, soukromého i veřejného sektoru. Průzkum byl realizován ve druhé polovině loňského roku na vzorku jednoho tisíce respondentů. Ti také na otázku, kdyby si mohli vybírat, jaký typ volně prodejného přípravku na hubnutí by si koupili, odpověděli: Žádný (34 %), na odbourávání a rychlejší spalování tuků (32 %), na očištění organismu (32 %), na snížení chuti k jídlu (20 %), na snížení hladiny cholesterolu (11 %), na stimulaci a podporu organismu k vyššímu energetickému výdaji při cvičení (11 %), k urychlení vyprazdňování a napomáhání látkové výměny v organismu (11 %) a nízkokalorickou náhradu stravy ve formě tablet a nápojů (5 %). Preference jednotlivých výrobků se liší podle cílových skupin. Zatímco ženy mnohem častěji preferují přípravky na rychlejší spalování tuků, snižování chuti k jídlu, rychlejší vyprazdňování a látkovou výměnu, muži zase dávají přednost přípravkům na podporu organismu k vyššímu energetickému výdaji

Asi jen polovina lidí je u nás spokojena se svým fyzickým vzhledem. Více než 60 % lidí se již v minulosti pokoušelo zhubnout (ta nešťastná novoroční předsevzetí), obdobný podíl plánuje hubnutí i v nejbližší budoucnosti. K volně prodejnému přípravku bude inklikovat v rámci svých snah více než desetina lidí, častěji nesportovci a dále ti, kteří trpí nadváhou nebo obezitou, a také lidi, kteří v minulosti nebyli ve svém snažení hubnout úspěšní. Lidé, kteří volně prodejné přípravky na hubnutí nakupují, projevují mnohem vyšší důvěru a náklonnost ke všem produktovým skupinám.

V rámci tohoto výzkumu trhu zkoumala společnost GfK také index tělesné hmotnosti BMI (Body Mass Index) české populace. Ten se vypočítá dělením hmotnosti v kilogramech druhou mocninou výšky postavy v metrech a podle jeho hodnoty se rozlišuje šest pásem - podváha, normální váha, nadváha a obezita (mírná, závažná či střední a těžká, někdy též morbidní). Podle něj má až polovina lidí kila navíc. Konkrétně, cca třetina lidí má nadváhu a více než pětina trpí obezitou. Tento problém se přitom týká mnohem častěji mužů; téměř 75 % z nich však nepovažuje svůj tělesný stav za problémový. S rostoucím věkem problémů s nadváhou přibývá, nežádoucí kila se však nevyhýbají ani mladým lidem; nadváhou nebo obezitou trpí třetina lidí mezi 15 až 30 lety. Hubnutí považují za důležité spíše ženy. Nejvíce citlivé na kilogramy navíc jsou mladé ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené. Těch šťastlivců, kteří se mohou pochlubit ideální váhou, je 42 % a častěji to jsou ženy.

Pramen: Tiskové zprávy GfK Czech, leden 2013.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012