Dědečku, vyprávěj

Venda Šebrlová 2 2013 Knihy česky

Ladislav Špaček

Dědečku, vyprávěj

Tato kniha  dostala hlavní ocenění v kategorii Česká beletrie pro děti a mládež  „Český bestseller 2012“. Byl to už 14. ročník a nakladatelství Mladá fronta v něm mělo několik želízek v ohni. Po právu vyhrála nápaditá kniha o slušném chování, protože v našich rodinách se tato část výchovy bohužel pomíjí. Děti vědí, že mají být asertivní, musejí hodně znát a umět to prodat, ovládají lépe než my kouzla s počítačem – ale naší vinou se neumějí chovat u stolu nebo divadle.

Dědeček je moudrý starý pán, který v každé situaci umí v příběhu nebo pohádce vysvětlit, co se má a nemá dělat. Ilustrátorka Jana Fernandes zabránila tomu, aby se z knihy stala všední věc. To, co autor vypráví ústy dospělého člověka, malířka jednoduchými a krásně barevnými obrázky přiblížila i malinkým dětem. Ocitnete se s dětmi na hřišti i divadle, v restauraci na oslavě maminčiných narozenin, v obchodě i hotelu u moře (kde se Viktorka ztratila, ale zase se našla díky tomu, že věděla, jak se jmenuje)... Taky se vaši potomci dozvědí, že telefonování mobilem není slušné v tramvaji ani na ulici a že lidí bez této zázračné krabičky dokázali žít tisíce let – měli poštovní holuby.

Prazákladem slušného chování jsou slova prosím a děkuji. Poděkujme tedy autorům za knížku i CD, na kterém příběhy vypráví sám Ladislav Špaček. Takže učit se slušnému chování mohou děti i při cestě za skutečným dědečkem!

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012