Schola ludus – Drážďany

1 2013 Naši ve světě česky

Vzpomínka na Vánoce v České škole bez hranic

 

Letos o třetí adventní neděli se v prostorách „Studentské evangelické obce“  konala, jako každý rok, vánoční besídka pro rodiče a děti spolku Schola ludus.

I přes začínající oblevu vytvářely zasněžené Drážďany dojemný rám pro tuto oslavu, která byla zahájena kolem 14. hodiny divadelním představením školáků. Poté byla příležitost pro příjemné klábosení u šálku čaje nebo kávy. Jako vždy při oslavách našeho spolku byla slyšet nadšená změť české a německé konverzace. Tímto si tato skupina Čechů z Drážďan vzala za úkol nejenom zachovat si svou českou identitu, ale stejně tak postavit most k jejím německým sousedům.

 

Posíleni vlastnoručně upečenými vánočkami a vánočním cukrovím se všichni účastníci sešli ke zpěvu vánočních koled. Nejmenší členové skupiny „Rákosníček“ zpívali s velkým potěšením vánoční koledy  - samozřejmě české – které měli už dávno nacvičené. O správný tón se jako doprovod postaraly dvě kytary. Celá tato podívaná byla dokonce natáčena a nahrávka bude v rámci projektu „Česko zpívá koledy“ k nalezení na internetu.

 

Pro většinu dětí bylo vrcholem večera loutkové „Divadlo Na cestě“ z Liberce, které podmanivě a vtipně vyprávělo biblickou vánoční povídku. S otevřenými pusinkami a bez jediného hlásku, tiše jako myšky, sledovaly děti příběh o Marii a Josefu při hledání střechy nad hlavou, o krutém králi Herodovi a na konec také o třech králích, které kometa na nebi dovedla ke chlévu s novorozeným Ježíškem. Při tom se do hry neustále zapojoval malý čertík, kterého především ti nejmenší pozorovali s velkým respektem přituleni k rodičům. Po tom, co představení skončilo, se všichni za odměnu směli podívat z blízkosti na loutky, sáhnout si na ně a dokonce se s nimi vyfotografovat.

Tato velmi vydařená adventní neděle byla završena společnou vánoční večeří. Všude bylo cítit, že toto odpoledne s velkou radostí prožili malí i velcí a nejen čeští, ale i němečtí rodiče, a že se u všech naladila už tak známá vánoční atmosféra.

 

(al)

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012