Ve Vamberku paličkované Stříbrné Vánoce

Josef Krám 12 2012 Kultura česky

Od 10.  prosince - malý kousek od Husova náměstí a naproti hotelu Krajka – probíhá v prvním poschodí Krajkářské školy výstava Stříbrné Vánoce. Ve třech místnostech jsou k vidění práce z této školy, kterou navštěvuje padesátka 7 až 14letých dětí (jsou mezi nimi i chlapci)  plus 80 dospělých, a  obou jejich vyučujících Miroslavy Šustrové a Jany Langové.  Vánoční ozdoby i betlémy upaličkované podle jejich návrhů jsou obohaceny o stříbrné šperky Jany Sedláčkové  a medové vánoční perníčky  a svíčky Bohdany Archlebové. Výstava potrvá do 21. prosince.

 

Obě vyučující Miroslava Šustrová a Jana Langová se podílely na výzdobě nového krásného hotelu a restaurace „Krajka“ na vamberském Husově náměstí v těsné blízkosti krajkářské školy. Mj. je v jeho jídelně centrální krajkový obraz  Dominanty města Vamberka, který navrhla Miroslava Šustrová a jejž upaličkovaly  Miroslava Šustrová, Jana Langová (je vidíme u tohoto díla se dvěma slovenskými krajkářkami), Libuše Krsková, Milena Tejklová a Jaroslava Vandasová.

 

Odborná krajkářská škola ve Vamberku  byla otevřena v roce 1889, první učitelkou se stala slečna Aloisie Kubiasová z Vamberka. Roku 1905 byla škola zestátněna a podřízena c. k. Ústřednímu běhu krajkářskému ve Vídni, tehdy byla jedinou z odborných krajkářských škol v celém Rakousko-Uhersku, kde se vyučovalo kreslení. 1919 se škola stala součástí Státního ústavu školského pro domácký průmysl v Praze. Ten byl 1964 přejmenován na Školský ústav umělecké výroby Praha (ŠÚUV) a ve Vamberku byla jeho pobočka. 1999  - v roce 110. výročí existence krajkářské školy ve Vamberku - byl ŠÚUV  zrušen a krajkářská škola přešla pod Dům dětí a mládeže v Rychnově nad Kněžnou.  2006 se stala organizační složkou Města Vamberk, kde výuku zajišťují v samostatných prostorách vily v Tyršově ulici čp. 25  Miroslava Šustrová a Jana Langová.

 

Josef Krám

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012