Smrt bestie

Venda Šebrlová 12 2012 Aktuality česky

Promiňte mou chabou fantazii, ale nedovedu si představit, že na parte bude věta: „Oznamujeme svým přátelům a známým, že nás navždy opustil náš milovaný Karel Vaš.“

Tímto se omlouvám jeho případným potomkům...

Karel Vaš byl vrah ve službách sovětské rozvědky a byl prokurátorem, který dohnal pod šibenici např. generála Heliodora Píku. Jeho syna Milana později obvinil, že chtěl otci pomoci v útěku do zahraničí a chtěl ho dostat za mříže na doživotí. Protože jméno Píka bylo až příliš známé v zahraničí, režim nakonec od potrestání za neexistující zločin cuknul. Takové štěstí ovšem neměly stovky lidí, které Vaš nařknul z vlastizrady a dalších protirežimních činů. V letech 1948-1951 vynesl rozsudek vyšší než deset let vězení nad více než 150 lidmi a popravit nechal dvacet lidí! Historik Pavel Paleček, který se osudem tohoto tvora zabývá, připomíná, že jeho činy byly hrozné také proto, že jako vzdělaný a velmi chytrý člověk se dal do služby nenávisti a moc dobře věděl, jaké to má následky!

Vaš svého rozhodování nikdy nelitoval, dokonce ani v době vlastního procesu, kdy byl odsouzen za protistátní činnost  - byl zatčen v roce 1951 a o dva roky později odsouzen na doživotí. Propuštěn byl v roce 1956 po zproštění viny. Režim ho na rozdíl od ostatních nespravedlivě souzených odměnil tím, že ho nechal vystudovat právnickou fakultu a pak mu i vrátil členství v partaji.

Po roce 1989 inicioval syn generála Píky proces a žaloval Karla Vaše za vraždu. Ten byl uznán i po odvolání vinným, ale nebyl potrestán. Jeho čin byl už promlčen (ten měl být podle historika Petra Zídka posuzován podle zákona z roku 1855 (!), který platil době Píkova procesu).

Až do svých posledních dnů trval Karel Vaš na tom, že činil spravedlivě a v zájmu nového společenského řádu. Že jen připravoval obžaloby a záleželo přeci na rozhodnutí soudu!

Myslíte, že mu budou členové KSČM nosit na hrob květiny stejně jako jeho politickému guru Klementu Gottwaldovi?

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012