Ještě máte možnost!

Eva Střížovská 12 2012 Aktuality česky

V adventním čase se mnozí z nás rádi projdou po staré Praze. Předvánoční atmosféra pohladí po duši zvláště tam, kde je možné dotknout se kultury. Koncerty, výstavy, krása staré architektury, parky s ojíněnými stromy, Vltava, do které se snášejí sněhové vločky… a mnoho dalších krásných zážitků má ten, kdo zrovna nespěchá do supermarketu.

A ten, kdo by si rád i trošku zavzpomínal…  ať si nenechá ujít výstavu v prostorách kavárny Uměleckého průmyslového muzea v Praze. Naproti Rudolfinu, kde na střeše již v brzkém odpoledni, kdy se začíná stmívat, září pozlacené sochy, vstoupíte do muzea, sestoupíte dolů do kavárny a užasnete. Dixielandu (přesněji Traditional Jazz Studio) Pavla Smetáčka je 55 let! A pořád hraje, a jak – výborně, senzačně!  Výstava fotografií Antonína Maříka a Jiřího Pechara  přibližuje někdejší studentské nadšence rozdávající radost prostřednictvím tradičního jazzu. Všichni je známe, všichni jsme na ně chodili a mnozí chodí dodnes. A klobouk dolů před jejich jazzovým studiem a interpretací pro posluchače.

V kapele pod vedením klarinetisty Pavla Smetáčka se za ta léta samozřejmě vystřídala řada muzikantů.  Většina se v oblasti tradičního jazzu dobře uplatnila, ať už u Pavla Smetáčka nebo v podobných kapelách, které koncem padesátých let a začátkem šedesátých u nás přes protesty mocných vyrůstaly jak houby po dešti.

Nelze v tomto krátkém článku obsáhnout bohatou historii a úspěchy této jedinečné kapely.  Ale pokud ji máte rádi tak jako já, určitě se ve shora zmíněné kavárně stavte na kávu nebo na skleničku, výstavu si prohlédněte, zavzpomínejte, jste-li tedy pamětníky, a  v každém případě smekněte..

Ale musíte si pospíšit, jen  do konce tohoto roku!

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012