Představujeme členy MČK - Přemysl Povondra / výtvarník

Chci-li hovořit o malířské tvorbě Přemysla Povondry, nemohu se nezmínit o některých jeho oběcně lidských vlastnostech., jimiž jsou především nezdolný optimismus a láska k životu a k lidem, zejména v práci s dětmi. Věnuje se dětem více než pětatřicet let jako výtvarný pedagog.
Ve své volné tvorbě s ejiž záhy projevil jako rozený ilustrátor a z kontextu jeho zájmu vyplynulo celkem logicky, že jeho doménou se stane právě dětská ilustrace.
V jeho malířské tvorbě hraje důležitou roli inspirace technikou čínské papírové vystřihovánky, která mu učarovala již v mládí a v různých formách se v jeho tvorbě objevuje dodnes. Přemysl Povondra snad využil všechny možnosti této techniky od klasické vystřihovánky až k současným malířským kreacím s jakousi subtilní pevnou kostrou se zcela uvolněnou expresivní malbou. I když se v posledních letech odvrací od popisného realismu, zůstává stále věrný figurální tvorbě...
Toto byla citace z úvodu k Přemkově výstavě, která byla otevřena loni v dubnu a květnu v Galerii Radost v Kladně. PhDr. Josef Dolejší k zahájení jiné jeho výstavy napsal:
...Přemysl Povondra je chlap, protože se nebojí kráčet cestou, kde mu pod chodily křupají černí švábi a beztvářní slimejšové a na níž štír čas od času zdvihne svůj jedovatý bodec. Jde po této cestě se štětcem v ruce, s laskavým výrazem na své zdánlivě démonické tváři a s jasným cílem.
...Přemysl Povondra je chlap, protože nezrazuje své přátele ani v době nejtěžší, neprodává je za licoměrné poklepání na rameno...
...Přemysl Povondra je chlap, který ví, kde má žena na těle nejjemnější pleť a na rozdíl od mnoha jiných chlapů dovede tuto jemnost pleti přenést štětcem na plátno.
...A konečně, Přemysl Povondra je kladenský malíř, a to malíř radostný, optimistický a upřímný...
To byla slova dvou odborníků. Já k tomu jen mohu dodat, že Přemek Povondra má za sebou velkou řadu výstav doma i v zahraničí, ale hlavně, že je od začátku existence MČK jeho aktivním členem. Kreslí nezištně pro Český dialog i pro Český kalendář, natáčí na videokazety klubová setkání a vede spolu se svou ženou výtvarný kroužek Zdeňka.
Tento kroužek je také trochu mezinárodní. Zaprvé cestuje po světě, kde maluje a kreslí. Děti např. už byly v Londýně, v Oslu, v Barceloně, v Antibes, v Kalábrii na jihu Itálie. Tam dokonce pomalovaly středisko Torre Sancena - Villapiana veselými obrázky, za což sklidily potlesk a občerstvení od majitele i místních obyvatel, kteří dílu se zájmem přihlíželi.
Děti také - kreslí pro hnutí Na vlastních nohou Stonožka, které založila před lety v norsku česká rodačka Běla Jensen. Dnes jsou v něm zapojeny tisíce dětí z celého světa, které chtějí pomoci svým méně šťastným vrstevníkům. Malují obrázky a z peněz jejich prodeje se kupují například přístroje pro dětské nemocnice apod.
Mezinárodní český klub je jedním z mediálních partnerů těchto aktivit a to je dobře.
-ES-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad