Představujeme členy MČK - Přemysl Povondra / výtvarník

9 2002 MČK česky
obálka čísla

Chci-li hovořit o malířské tvorbě Přemysla Povondry, nemohu se nezmínit o některých jeho oběcně lidských vlastnostech., jimiž jsou především nezdolný optimismus a láska k životu a k lidem, zejména v práci s dětmi. Věnuje se dětem více než pětatřicet let jako výtvarný pedagog.

Ve své volné tvorbě s ejiž záhy projevil jako rozený ilustrátor a z kontextu jeho zájmu vyplynulo celkem logicky, že jeho doménou se stane právě dětská ilustrace.

V jeho malířské tvorbě hraje důležitou roli inspirace technikou čínské papírové vystřihovánky, která mu učarovala již v mládí a v různých formách se v jeho tvorbě objevuje dodnes. Přemysl Povondra snad využil všechny možnosti této techniky od klasické vystřihovánky až k současným malířským kreacím s jakousi subtilní pevnou kostrou se zcela uvolněnou expresivní malbou. I když se v posledních letech odvrací od popisného realismu, zůstává stále věrný figurální tvorbě...

Toto byla citace z úvodu k Přemkově výstavě, která byla otevřena loni v dubnu a květnu v Galerii Radost v Kladně. PhDr. Josef Dolejší k zahájení jiné jeho výstavy napsal:

...Přemysl Povondra je chlap, protože se nebojí kráčet cestou, kde mu pod chodily křupají černí švábi a beztvářní slimejšové a na níž štír čas od času zdvihne svůj jedovatý bodec. Jde po této cestě se štětcem v ruce, s laskavým výrazem na své zdánlivě démonické tváři a s jasným cílem.

...Přemysl Povondra je chlap, protože nezrazuje své přátele ani v době nejtěžší, neprodává je za licoměrné poklepání na rameno...

...Přemysl Povondra je chlap, který ví, kde má žena na těle nejjemnější pleť a na rozdíl od mnoha jiných chlapů dovede tuto jemnost pleti přenést štětcem na plátno.

...A konečně, Přemysl Povondra je kladenský malíř, a to malíř radostný, optimistický a upřímný...

To byla slova dvou odborníků. Já k tomu jen mohu dodat, že Přemek Povondra má za sebou velkou řadu výstav doma i v zahraničí, ale hlavně, že je od začátku existence MČK jeho aktivním členem. Kreslí nezištně pro Český dialog i pro Český kalendář, natáčí na videokazety klubová setkání a vede spolu se svou ženou výtvarný kroužek Zdeňka.

Tento kroužek je také trochu mezinárodní. Zaprvé cestuje po světě, kde maluje a kreslí. Děti např. už byly v Londýně, v Oslu, v Barceloně, v Antibes, v Kalábrii na jihu Itálie. Tam dokonce pomalovaly středisko Torre Sancena - Villapiana veselými obrázky, za což sklidily potlesk a občerstvení od majitele i místních obyvatel, kteří dílu se zájmem přihlíželi.

Děti také - kreslí pro hnutí Na vlastních nohou Stonožka, které založila před lety v norsku česká rodačka Běla Jensen. Dnes jsou v něm zapojeny tisíce dětí z celého světa, které chtějí pomoci svým méně šťastným vrstevníkům. Malují obrázky a z peněz jejich prodeje se kupují například přístroje pro dětské nemocnice apod.

Mezinárodní český klub je jedním z mediálních partnerů těchto aktivit a to je dobře.

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012