Zikmundovi puklo srdce

9 2002 Aktuality česky
obálka čísla

Stalo se tak třetí sobotu v červnu na svátek svatého Víta. Největší ze zvonů ve svatovítské katedrále, král našich zvonů Zikmund byl rozhoupán deset minut před šestou. Po dvou minutách se však srdce zvonu zlomilo a padalo dolů. Jen šťastnou náhodou neupadlo při opačném kmitu, kdy by prorazilo veškeré bariéry a spadlo na nádvoří plné turistů.

Známý zvonař Petr Manoušek tvrdí, že šlo o skrytou výrobní vadu, že ještě v roce 1549, kdy byl zvon odlit, nebyly rentgeny, které by takovou vadu odkryly. Jeho autorem je brněnský rodák, poozději dvorní dělolijec Tomáš Jaroš. Zikmund má průměr zvonu 256 cm, výšku 203 cm a váží 16,5 tuny. Tento obr byl odlit přímo na Hradě, poblíž Vikárky.

Srdce, kterého ho zradilo, váží 344 kilogramů, z nichž se 273 utrhlo a padalo dolů. Zajímavé je, že uvnitř zvonu srdce drží pouhých šest pásků z hovězí kůže.

Legendy tvrdí, že puklé srdce zvonu nevěstí nic dobrého. V roce 1670, když puklo Zikmundovi srdce poprvé, umřel Jan Ámos Komenský. Rok 1734, kdy se tak stalo podruhé, byl prostředním rokem tříleté války o takzvané dědictví polské a ve střetnutí rakouských a francouzských vojsk ta císařská utrpěla porážku v Itálii a habsburské mocnářství tak přišlo mimo jiné o Sicílii.

A letos? Nejstrašnější povodně v českých zemích za více než sto let?

Co si o tom myslíte?

-ES-
(Podle reportáže Petra Sedláčka v časopise Květy.)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012