Stalo se v srpnu

Stalo se, čemu nikdo nevěřil. Přes Čechy se od jihu k severu převalila voda, která nemá pamětníka, místy to byla voda tisíciletá. Devastovala o to víc, že nikdo nepočítal s takovým množstvím vody a my jsme podléhali jakési plané iluzi, že se nám nic nemůže stát. A varování Moravy? V rychlé době se rychle zapomíná...
Aféra Kavan, která by mohla být tak elegantně odplavena povodní, dostává nový rozměr. Bývalý pan ministr zahraničí si jako generálního sekretáře pěstoval člověka, Karla Srbu, na něhož se valí nepříjemné věci. Nejenom, že hraje hlavní roli v podezření z plánování vraždy novinářky, na povrch vylézají jeho podivuhodné finanční transakce, ale on byl dokonce přes sedmnáct let elitním spolupracovníkem vojenské rozvědky. Závazek spolupráce s komunistickou vojenskou rozvědkou podepsal Srba v roce 1985. O indiskreci ze strany Srby měl Luboš Dobrovský údajně informovat ministra zahraničí Kavana i šéfa vojenské zpravodajské služby. Srba také dostal několik špionů přímo na ministerstvo zahraničí, někteří z nich pak skončili jako diplomaté na ambasádách. Podivný vkus měl pan ministr, nezdá se vám, vážení čtenáři? Pamatujete si ještě, jak si Ministerstvo zahraničních věcí zřídilo své vlastní České listy, protože Český dialog nebyl dostatečně loajální? I to by se mělo připomenout panu Kavanovi!
V týdnu od 5. do 9. srpna začalo v Jižních Čechách vytrvale pršet a voda se vylila z toků. Protrhla se přehrada v Soběnově (Novohradské hory) a přeplnila řeky Černou a Malši. A voda pokračovala dál i jinde. První vlna záplav byla o pár dní vystřídána vlnou druhou a podstatně širší. O víkendu už bylo jasné, že se na Prahu žene dlouho "některými nezodpovědnými blázny" předpovídaná stoletá voda. Vlastně jasné nebylo, protože úředníci se stále tvářili, že voda sice bude vyšší, ale ne až tolik.
12.
Praha je zatopena, velká voda řádí dál, na Ohři, na Labi, v Děčíně jen s hrůzou čekají, až dorazí k nim.
15.
Aby nebylo dost, ze zatopené chemické továrny Spolana v Neratovicích unikl chlór a voda vyplavila rtuť.
Velkou vodou bylo zaplaveno 504 obcí, zničeno na tisíc domů a 73 mostů. Bez domova je 70 tisíc lidí. Živel převzal pod svou správu 282 km železničních kolejí, zaplavil devatenáct železničních a čtyřiapadesát silničních mostů, školy, nemocnice. Katastrofu zvětšily i protržené hráze některých vodních nádrží. Materiální škody budou obrovské, o život přišlo v souvislosti se záplavami zatím 17 lidí (na Moravě v roce 1997 to bylo 50 lidí).
Snad nejvíce se v souvislosti s povodní hovoří o pražském Karlínu, staré dělnické čtvrti, kterou obývají z velké části sociálně slabší obyvatelé, čtvrti se staršími domy, z nichž některé kvůli narušené statice spadly, další se budou muset zbourat. Evakuováno z Karlína bylo 25 tisíc lidí (to je tolik, kolik obyvatel mají např. Litoměřice). Na mnoha místech se propadají silnice... Do evakuovaných zón je zakázán vstup, přesto začínají případy rabování. Zloději využívají situace, kdy je policie soustředěna v ohrožených oblastech a "operují" v "klidných" lokalitách.
Dvacet týmů z osmnácti zemí: Německa, Řecka, Belgie, Francie, Dánska, Polska, pomáhá při likvidaci následků povodní. Z dalších zemí přišla Česku humanitární materiální pomoc.
23.
V Neratovicích znovu unikl chlór a zničil okolním zemědělcům úrodu. Vychází najevo, že to nejsou první případy úniku.
24.
Populární malíř, grafik a ilustrátor Vladimír Komárek zemřel krátce po svých čtyřiasedmdesátých narozeninách v Jilemnici. Na české výtvarné scéně se začal prosazovat v 50. letech, byl členem sdružení Hollar a Spolku výtvarných umělců Mánes.
26.
Bývalý generální sekretář ministra Kavana Karel Srba, obviněný v osnování vraždy novinářky Sabiny Slonkové a z korupce bude převezen z vazby do psychiatrického oddělení. Údajně trpí depresemi a potřebuje zvláštní péči (chudinka!). Taky chtěl držet hladovku, ale pak to nevydržel. Jestlipak někdo z vás máte doma jen tak 30 milionů (jako on) a nevíte, jak se tam takové penízky ocitly?
28.
Vrchní soud v Praze poslal na 22 let do vězení bývalého prokurátora, později významného městského policistu a poté soukromého detektiva Raula Kohnera. Kohner řídil osmičlenný gang nájemných vrahů, který má na svědomí několik vražd.
Mezi spisy, které poškodila voda v zaplaveném archivu v pražské Tróji, byly klíčové dokumenty o politických procesech z dob komunismu. Byly zde spisy o všech závažnějších trestných činech, které řešil pražský městský soud od roku 1960 do poloviny 80. let. Záznam o hlavním líčení se členy VONS z října 1979, v němž byli např. souzeni Václav Havel a Petr Uhl. Záznam o líčení s vydavatelem samizdatové literatury Jiřím Gruntorádem a část spisů státního soudu z 50. let. Velké škody utrpěl také Ústřední vojenský archiv v Karlíně. Zatopeny byly např. spisy o procesu s generálem Heliodorem Píkou, včetně kartonu komunistického prokurátora Karla Vaše, který Píku odsoudil k smrti. Dále dokumenty o podílu armády na poválečném odsunu Němců i o kriminálních činech, jichž se vojáci dopouštěli. Jen pan ředitel tohoto archivu tvrdí, že až tak velké škody neutrpěl... A myslete si o tom své...
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad