VELIkáni a maliKÁNI

Venda Šebrlová 10 2012 Knihy česky

Zajímavě vypadá titulní strana knihy a stejně nápaditý je i samotný text. Ota Ulč je světoběžník, který odešel z domova v roce 1959, protože nechtěl jako právník sloužit komunistickému režimu. Nejdřív byl rok v Německu a pak se odstěhoval do USA, kde po společenské aklimatizaci přednášel jako profesor na universitě v Binghamtonu.

Hodně cestoval a potkával lidi, kteří utekli z domova v různý čas a z různých příčin. Nejsou to tedy jeho paměti (i když se pochopitelně vše odvíjí o jeho vlastního osudu). Díky jemu poznáváme osobnosti, které bychom potkat chtěli i osoby, kterým se musíme divit a smát.

Každý ví, že nejslavnějším emigrantem byl J. A. Komenský. Podrobně, ale svižně popisuje Ulč v úvodní kapitole naši tradici odcházet z domova (už za třicetileté války odešlo z naší země 36 tisíc protestantů). Např. nejstarším prokazatelným Čechem v Severní Americe byl Augustin Heřman z Mšena u Mělníka, který zemřel v roce 1661. Jsme všude, snad jen do Antarktidy nikdo neemigroval! Už sám úvod čtenáře zaháčkuje tak, že se od knížky neodtrhne.

Takže čteme o Svobodné Evropě, mnoha vědcích, hercích, spisovatelích i neumětelích až podvodnících. Takže třeba o velmi vážených manželích Josefu Škvoreckém a Zdeně Salivarové – nebo o podivuhodném podvodníkovi Milanu (Vlastimilu) Brychovi, který se na Novém Zélandě vypracoval na hlavního onkologa ... aniž by vystudoval v Praze medicínu, čímž se oháněl. Jeho pracovní postupy byly nevšední, cestoval po světě a zaštiťoval se jmény lidí, kteří ho nikdy nespatřili ani koutkem oka. I americkými prezidenty! Podivuhodné je, že svým lžím věří...

Poznáme důležité okamžiky života v emigraci Miloše Formana, Jana Němce, Jana Třísky i emigranta z doby ještě válečné, Jiřího Voskovce. Končí smutným konstatováním, že pro mnohé exulanty byl návrat domů velmi málo sametový a že by nám národu, přál méně pelyňku (v sobě).

Kdysi mi přiznal Ota Ulč, že je „velmi psavý“. Chtěl tím říci, že jeho knihy jsou ukecané?! Ne, i kdyby VELIkáni i maliKÁNI měli dvojnásobný rozsah, stejně by to byla knížka k přečtení na jeden zátah. A taky si při četbě uvědomíte, kolik práce dalo sehnat tolik podkladů! Napsat „dojmologii“ umí každý, takovouto knihu jen Ulč.

Vydalo naklad. Šulc-Švarc

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012