Nádhera života, Michael Kumpfmuller

Venda Šebrlová 8 2012 Knihy česky

Kdo se zajímá o život a dílo Franze Kafky, měl by tuto knížku číst. Je to autentické? Je to román? Je to pravda nebo ne?

 

Autor (narozený v roce 1961) začínal jako novinář a literárně debutoval v roce 2000. Stavba tohoto textu je zajímavá: chvílemi fikce a domýšlení situací, pak doslovné citace dopisů a Kafkových textů. Sám soudí, že napsal román, ale rozhodně se nečte jako běžná kniha. Možná, že jsem zapletená do sítě celoevropského obdivu k Kafkovi, ale za Nádheru života bych byla vděčná i jako nezaujatý čtenář.

Jde o vztah umírajícího Franze Kafky a mladé ženy Dory Diamantové. Poznají se v Německu u moře, kam spisovatel v létě 1923 jede v naději, že zastaví progresivní tuberkulózu. Dora je tam kuchařkou v prázdninovém domově Dětské štěstí, který patří Židovskému národnímu domovu v Berlíně. Zamilují se – on naposledy, ona poprvé. Prožijí spolu pár měsíců života také v Berlíně, zasaženém krutou sociální krizí. Naštěstí Kafka dostává jako penzionovaný úředník penzi a z té platí i konečné putování po sanatoriích. Umírá v červnu 1924 a Dora doprovází jeho tělo do Prahy a konečně se sžívá s jeho rodinou.

Je to mimořádný milostný román s prolínáním fikce a skutečnosti a z toho autor vyvozuje další děj. Střídají se v něm pohledy Kafky (zvaného doktor), Dory a dalších lidí kolem. Také osud 20 poznámkových sešitů a 35 dopisů, které doktor Doře psal, odpovídá svou podivností Kafkově dílu. V roce 1924 je totiž Dora Diamantová odvezla do Německa, kde je Gestapo v roce 1933 zkonfiskovalo a už je nikdo nikdy neviděl. Tři roky poté emigrovala do Sovětského svazu a počátkem války do Anglie. Zemřela v roce 1952,  bylo jí 54 let. Kafkovi rodiče zemřeli před válkou, jeho tři sestry a neteř byly zavražděny v koncentračních táborech Chelmno a Osvětim.

Věra Koubová, která překládá mj. Nietzscheho, Kafku a Wurma, dostala za Nádheru života Jungmannovu cenu.

Vydala Mladá fronta

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012