Vzpomínka na povodně -- Litoměřicko

8 2012 Aktuality česky

Již po několik dní dostáváme zprávy z různých míst, kde si v ČR připomínají obrovské povodně, které Českou republiku zasáhly začátkem srpna před 10 lety. Toto je jedna z akcí, kteér se konají po celé zemi. Další výstava probíhá například i v pražském Klementinu, nedaleko naší redakce, ale bude jich ještě mnoho dalších. O některých vás budeme i dále informovat.

 

Předsálí Hradu Litoměřice od 20. 8. do 5. 9. zaplní pozoruhodná výstava Vzpomínka na povodně – Litoměřicko při povodních 2002. Fotografie Vlastimila Šafránka připomínají pohnuté okamžiky, které obyvatelé města a okolních obcí prožili právě před deseti lety, kdy velká voda zasáhla téměř celé území Čech. Slavnostní vernisáž se koná v sobotu 18. 8. od 17 hodin v bezprostřední blízkosti řeky Labe, v areálu Veslařského klubu Litoměřice na Střeleckém ostrově. Součástí vernisáže bude pouštění papírových lodiček vyrobených litoměřickými školáky do říčních vln.

Povodeň v Čechách z roku 2002 se spolu s povodněmi na Moravě v roce 1997 řadí k nejtěžším přírodním katastrofám v historii České republiky. Litoměřicko patřilo k oblastem, které ničivé povodně zasáhly s velkou intenzitou. Labe se na mnoha místech vylilo z břehů, došlo k rozsáhlému zaplavení zemědělské půdy, pod vodou byly desítky obcí. Obrovské jezero vytvořené v okolí soutoku Labe s Ohří vypovídalo o síle živlu ještě dlouho po povodních…

Výstavu fotografií Vzpomínka na povodně – Litoměřicko při povodních 2002 pořádá Centrum cestovního ruchu Litoměřice, p.o., Centrum životního prostředí Drážďany, Středisko ekologické výchovy Sever Litoměřice ve spolupráci s Úřadem životního prostředí města Drážďany.

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012