Sokolský slet a jaký bude?

150 let v pohybu
Česká obec sokolská v roce 2012 oslaví 150. Výročí svého založení – založení sokola. Nejdůležitejší z akcí, které se budou při této příležitosti konat, je XV. všesokolský slet. Tento slet je již čtvrtým sletem od obnovy sokola v roce 1990, to dokazuje správný směr současných sokolských myšlenek, které jsou postaveny na šíření programu sport pro všechny a propagaci zdravého životního stylu pro všechny věkové kategorie.
Hlavní týden oslav je od 30. 6. - 6. 7. 2012
Dramatické slety v letech 1938 a 1949 znám jen z vyprávění, ať již živého, či psaného... pak dlouho nic...
Až v roce 1994. A to byla krása! Vydávala jsem tehdy čtvrtým rokem Český dialog. Stál 4 koruny.
Na titulu sletového čísla jsem měla krásnou fotku pana Lucase ze sletu v roce 1948. Dovezla jsem několik objemných balíků časopisu do vrátnice Melantrichu na Václavském náměstí a můj desetiletý vnuk Janek mi časopis pomáhal nabízet davům. A že tam tehdy davy byly! Jak v průvodu, tak kolem na chodnících...
Kupujte Český dialog! Jen za čtyři koruny, vykřikoval Janek – a velmi úspěšně. Časopis šel na dračku a on se vždycky musel vrátit do Melantrichu pro další várku. Já jsem byla naměkko. V průvodu šli se svými vlajkami a za doprovodu břeskné hudby sokolové ze Švýcarska – hle, tamhle jde ing. Hájek, náš dobrovolný zástupce ve Švýcarech, nazdar! Nazdar! Zdravíme se. A pak Švédsko, Spojené státy, Austrálie. A všude známé milé tváře! Musím k nim a pozdravit, stisknout ruku... dojímá mne to, práce s prodejem časopisu zbyla na Janka, ale nic hrozného, výtisky jsou brzy pryč
V polovině Václavského náměstí, tam, kde kdysi byla kavárna Alfa, kam jsem chodila na hudební a taneční čaje, když mi bylo patnáct, bylo teď dřevěné lešení. A na jeho dolních příčkách posedávali diváci. Jdeme s Jankem kolem a vyvoláváme kupte si, když tu se vztyčí mně známá postava – Milan Vyhnálek z Tasmánie. Evičko, tak rád tě vidím, a objímá mne. A znáš naší australskou diplomatku Jarku Moserovou? A vstává z lešení další milá postava – ona. Znaly jsme se v té době jen letmo, ale později se to napravilo... Sedla jsem si k nim a společně jsme se kochali tou nádherou, kdy celým Václavákem šli po letech ve vší slávě sokolové.
A pak cvičení. Strahovský stadion plný nadšených cvičenců i stejně nadšených diváků. Byla jsem dojatá a můj kapesník byl v pilné práci u slzících očí. Ale taky jsem se zasmála. Dostala jsem na slet novinářskou akreditaci s číslem 007 (to měl přece James Bond).
Další slet byl za šest let v roce 2000. Také jsem u všeho byla, potkávala jsem tam plno přátel z celého světa, ale dost mě mrzelo, že ČOS (Čs. obec sokolská, která je hlavním organizátorem) nezajistila potřebnou propagaci. Téměř žádné plakáty, žádné novinové články, o televizi nemluvě. Takže i Václavské náměstí nebylo tak moc zaplněné jako před šesti lety.
A pak byl slet v roce 2006. Tady mohu opakovat předešlou větu – propagace nula. I když mi bylo řečeno, jak mnoho peněz je to stálo...
Ale já z toho mám přece jen pár prima vzpomínek. V roce 2005 jsem se v Texasu spřátelila s pětaosmdesátiletou Anežkou Burger-Elzner. Řekla, že přijede na slet – a taky ano. Zajistila jsem jí ubytování poblíž Národního muzea nad Václavským náměstí, aby to měla blízko k průvodu, který ji moc zajímal. Ráno v den průvodu jsme se tam sešly, metrem jsme sjely k Můstku a pak už jsme na Národní třídě ve vstupu do Národního divadla čekaly na všechny sokoly s vlajkami a muzikou. A za chvíli se k nám připojila Helenka Kováříková (moje dobrovolná sekretářka, vlastenka každým coulem, taky 85 let), Lilka Komnjacká, původem Ruska, profesorka češtiny, ale už asi 40 let česká vlastenka a posledních deset let konečně občanka ČR, jak si to vyprosila. A ejhle, ještě jeden pán se k nám přidal řka, že čte rád můj časopis a že je z Londýna.
Když průvod přešel (bohužel mnohem méně diváků kolem než minule), projevila Anežka přání jít na Staroměstské náměstí, kde se všichni mají potkat. Zhrozila jsem se: pětaosmdesátiletá dáma, která neudělá v USA ani krok bez auta, chce jít pěšky na Staromák? Ale ano, už jsem ti to řekla, zlobila se Anežka. A tak jsme šly – já, Anežka a Lilka. Dorazily jsme zrovna ve chvíli, kdy se tam setkávaly různé skupiny sokolů z celého světa. Anežka se radostně přivítala se sokoly z USA, já s kamarády ze Švédska a Austrálie – a ejhle, potkaly jsme tam Honzu Kroupu z Austrálie a Jaroslava Trombika z Nového Zélandu... Měli jsme radost a sedli jsme si na kafe u venkovního stolku. Austrálie, Rusko, Nový Zéland, ČR, USA. A protože bylo poledne, měl někdo nápad jít do restaurace na oběd. A někdo navrhl dobrou českou hospodu na Újezdě. Když jsem se ptala Anežky, jestli může jít, div mi nedala pohlavek. A tak jsme kráčeli pěkně Karlovou ulicí, přes Karlův most, Karmelitskou až na Újezd. V hospodě jsme dostali skutečně moc dobrá jídla jako knedlo vepřo zelo, uzené s čočkou apod. Pánové objednali láhev vína a pak ještě jednu. Nálada byla skvělá a naše povídání nebralo konce. Po chvíli se Anežka zvedla, že JDE do hotelu. Chtěla jsem jí zavolat taxíka, ale odehnala mne – copak si neumí sama poradit? Tak jsme se s ní rozloučili. A večer mi zatelefonovala domů: Tak jsem šla přes ten most k Národnímu divadlu, kde jsme stály ráno. Pak Národní třídou až na Václavské náměstí. A pak přes to náměstí nahoru do hotelu. To jsem šikovná, viď? Tak to jsem stála s otevřenou pusou. Anežka, která mě v Texasu nepustila na vteřinu z auta, že by se mi něco stalo, si dnes „dala“ štrapáci několika kilometrů po pražské dlažbě...
Tak to byl můj moc hezký zážitek z posledního sletu v Praze.
A jaký bude letošní?
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad