Don Quijote

Olga Szymanská 3 2012 Kultura česky

Baletní soubor Státní opery Praha představil v premiéře velmi oblíbený titul Don Quijote. Klasická verze Maria Petipy a Alexandra Gorského v nastudování Jaroslava Slavického měla slavnostní premiéru v únoru tohoto roku.

Trocha historie

Nejslavnější španělský román Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha, zhudebněný vídeňským skladatelem, dirigentem a houslistou Ludwigem Minkusem, byl jako balet uveden poprvé v moskevském Velkém divadle na sklonku roku 1869. A v této verzi byl uveden na všech světových jevištích. V Praze ve Smetanově divadle (dnešní Státní opeře) se od své premiéry v roce 1986 skvěl na repertoáru až do roku 1997. Vedle Vlastimila Harapese a Marie Drotnerové či Jaroslava Slavického v alternacích hlavních rolí se tehdy představili i začínající tanečníci, např. Daria Klimentová, Marie Hybešová, Petr Zuska, Tereza Podařilová. Hlavní dějová linka baletního milostného příběhu o zakázané lásce Kitri a Basila se prolíná se světem fantazie Dona Quijota.

Současné představení

Ve svém domě v Kastilii sní stárnoucí rytíř don Quijote nad četbou starých knih o hrdinských činech a o své lásce k vytoužené dámě svého srdce Dulcinee. Se sluhou Sancho Panzem se pro naplnění svého snu vydává za dobrodružstvím.

První jednání

Před sevillským hostincem Lorenza (J. Něměček/P. Jirsa) by se jeho dcera Kitri (M. Ogimoto/A. Nanu) ráda setkala se svým milým Basilem (U. Azinov/O. Vinklát). Pátrá v davu, a on – aby ji poškádlil, se dvoří jejím přítelkyním. Společným tancem potvrzují, že k sobě patří. Lorenzo lásce nepřeje a rozhání je. Je nadšen, když se bohatý, byť směšný šlechtic Camacho (V. Burlac/S. Gherciu) začne Kitri dvořit, ta se mu však vysmívá. Cestou do arény se zde zastavují toreadoři v čele s Espadou (V. Kocián/F. Janda/J. Slypyč) a tanečnicí Mercedes (Z. Hvízdalová/P. de Sevin). Zábavu přerušuje příchod dona Quijota (M. Boček/J. Svoboda) a Sancho Panzy (J. Kolva/R. Hlinka), kteří by si zde rádi odpočali. Quijote v Kitri nachází ztělesnění své vysněné Dulciney (dvojrole: M. Ogimoto/A. Nanu). Kitri s Basilem se rozhodují utéct. Rozzlobený otec s Carnachem, donem Quijotem a sluhou se vydávají za nimi.

Druhé jednání

Na útěku se milenci dostanou do cikánského tábora u větrného mlýna, kde se schovají: cikáni (R.Hlinka/J.Kolva, I. Zahradníková/K. Madejová) navedou pronásledovatele jiným směrem. Vyčerpaný don Quijote se tu setkává opět s Kitri: je připraven získat její srdce, a proto se pouští do boje s větrným mlýnem, který pokládá za obra. Při pádu se zraní. Vyčerpán usíná.

Třetí jednání

Ve snu zasažen šípem lásky – setkává se s Dulcineou. Sen však končí a on se probouzí ve chvíli, kdy se sem vracejí Lorenzo s Camachem, kteří po milencích stále pátrají. Prostoduchý sluha jim ukáže správný směr. V krčmě po zápase v aréně toreadoři s Espadou a s Mercedes baví společnost svými tanci. Kitri s Basilem ti hledají útočiště před pronásledovateli, ale ti je dostihnou. Lorenzo chce na místě dceru zasnoubit s Camachem. Zděšený Basil proto sehraje scénu se sebevraždou: otec na dceřinu prosbu, aby splnil poslední předsmrtné Basilovo přání zasnoubit ji s ním, požehná jejich lásce. V té chvíli mladík „ožije“ a když Lorenzo pozná léčku, je na odvolání pozdě.

Čtvrté jednání

Nic nestojí v cestě svatbě Kitri s Basilem. Mezi čestnými hosty je se Sanchou Panzem don Quijote: po blahopřání novomanželům se vydává na další pouť a za svou Dulcineou.

Představení Don Quijota lze jen doporučit – tanečními čísly baletních osobností je zcela ojedinělé.

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012