GRATIAS AGIT

ZIMA 2011 Aktuality česky
obálka čísla

Už po patnácté udělil ministr zahraničí prestižní ceny Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky ve světě. Mezi dvanácti osobnostmi, které převaly ceny v Černínském paláci jsou jak čeští krajané, tak cizinci, bohemisté, vědci, umělci či podnikatelé, kteří řadu let působí ve prospěch Česka.

Je to Niels Barfoed z Dánska, spisovatel a publicista, významná osobnost česko - dánských vztahů. Jana Claverie. Češka, která žije ve Francii, historička umění. Proslavila se propagací umělců 20. století. Aleksandar Ilič, srbský bohemista, spisovatel, překladatel a diplomat. Karel Janovický, bývalý pracovník britského rozhlasu, na stanici BBC.

Oleg Malevič, slavný ruský bohemista z Petrohradu, zároveň literární vědec a překladatel. Z Izraele ocenění dostává pan Hugo Marom. Je jedním z Wintonových dětí a člověk, který pracoval na řadě vojenských patentů. Z Irska si pro cenu přijel pan Ivor McElveen, protagonista česko – irské spolupráce.

Z Itálie je Guiliano Pellegrini, předseda Svazu obcí Ledrenského údolí, člověk, který se stará o propagaci informací o tom, jak v době první světové války a na jejím konci řada italských vesnic, které se musely vystěhovat, našla nové domovy na tehdejším území Rakouska-Uherska a posléze naší země. Z Kypru je Antonis Protopapas, sociální vědec, odborník na historii České republiky. Umělec, Mirek Smíšek z Nového Zélandu se kromě malby věnuje také keramickému řemeslu.

Američan Raymond Snokhous léta pracuje pro zájmy České republiky, je honorárním konzulem České republiky v Texasu. Možná nejznámějším oceněným je Tom Stoppard. Britský dramatik a scénárista, v poslední době u nás známý svým dramatem Rock´n´roll na scéně Národního divadla.

Více na www.krajané.net

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012