Vybrali jsme pro vás...

ZIMA 2011 Aktuality česky
obálka čísla

Hostem radia Dvojky a pořadu Jak to vidí byl přednosta Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Vladimír Beneš. Moderátorem byl Vladimír Kroc.

Giordano Bruno řekl, že ignorance a arogance jsou nerozlučné sestry. Máte pocit, že lidstvo, když chce ovládnout přírodu a věří tomu, že to dokáže, je hloupé?
Myslím, že určitě. Arogance a zpupnost, která je daná filosofií, že člověk je vrchol přírody, že jsme ti nejlepší, že jsme ten nejúspěšnější živočišný druh a myslíme si, že dokážeme de facto všecko.To je absurdní, protože nejúspěšnější druh živočišný jsou bakterie, lítají kosmem, zasporujou se na 3 tisíce let.... V přírodě jsou tak gigantické síly, kterým nerozumíme a právě asi z té ignorance si můžeme myslet, že bychom mohli a to je podle mě hlavní důvod, proč celé ekologické skupiny víceméně získávají navrch, protože oni jakoby i posunují to lidstvo mnohem dál, že dokážeme měnit své prostředí, že ho dokážeme uchránit a že je to všecko správné...Arogance toho, že dokážu zkrotit přírodu, že ji dokážu ovlivnit, to je přeci absurdní.Ta příroda si zatím ještě ani nevšimla, že tu jsme, protože si řekne, no jo, to je jenom takový nějaký pokus.

Já jsem před chvílí v anonci na náš pořad slíbil, že budeme mluvit kromě jiného o stáří. A to je něco, alespoň mně to tak připadá, co bychom nejraději vytěsnili ze slovníku. Na jedné straně je tu tlak, aby lidé odcházeli do důchodu co nejpozději, na straně druhé, společnost nejeví ochotu jim nějakou práci umožnit v tom vyšším věku. Máte podobný dojem?
No, ten dojem mám samozřejmě taky. Prodlužování odchodu do důchodu pravděpodobně počítá s tím, že lidi budou pořád zaměstnaní. A v celku to má logiku, protože tak, jak se prodlužuje věk, tak jak se prodlužuje víceméně i ta aktivní složka života, tak je opravdu absurdní, aby člověk v 60ti šel do penze. To je opravdu brzo, to je nesmysl, protože vyhazujeme všechny ty zkušenosti a všecku tu ohromnou potenci, kterou ten člověk v sobě ještě nepochybně má. Ale je faktem, že to stáří potom jednoho krásného dne přijde... A můj otec, kterému bylo 90, říká, že na stáří není nic hezkého. A já mám obavy, že má pravdu, protože člověk už nemůže dělat, co by chtěl, člověk už nedokáže dělat. Víceméně čím je starší, tím je víc ostrakizován z té společnosti, protože holt už není produktivní a nepřináší nic. Takže pomaličku mizí z okolí, jednak vymíráním, jednak tím, že všichni už jsou mladší a mají jiné starosti a dokonce už i jiný náhled na život. To už v daleko mladším věku vidíte, že ti mladí se pohybují jinde. A my máme takovou filosofii v současné době toho úspěchu, štěstí, dokonalosti, že nemůžete být neúspěšný. Nemůžete být bez peněz, takže si furt budete půjčovat, až to skončí bankrotem, vy nemůžete být špatný. Bohužel ti starší, nebo ti, co jsou už v důchodu, nesplňují tahle kritéria. A tudíž je ta společnost nepochybně strká trošku stranou, nepochybně už je nechce zaměstnávat. Snad už v 45, v 50 je nechtějí zaměstnávat ...

No právě, to jsem chtěl říci, že ta laťka jak se mi zdá, se posunuje čím dál níž, protože otázka je, co to je vlastně méně produktivní člověk. V těch 45, o kterých jste mluvil, tak to je třeba taková neoficiální laťka, alespoň tedy personalisté z agentur říkají, (nikdo to samozřejmě neřekne nahlas), ,,nad 45 mi sem nikoho neposílejte”. Ale ti lidé už mají nějaké zkušenosti, ale možná taky nějaké nároky třeba na plat.
Tak možná, že mají nároky na plat, ale to si myslím, že je zcela nedůležité. Tam jde o to, že vždycky všecky společnosti v minulosti měly nějakou určitou radu starších a určité limity, pod jaký věk se třeba nemůže dostat do Senátu a podobně, ta zkušenost se cenila. Dnes, pokud ty agentury se opravdu chovají takhle a ono to asi tak je, tak předáváme společnost do rukou opravdu mladých ještě nezkušených lidí, kteří chtějí všechno hned, kteří samozřejmě musí být úspěšní, tak jak je to tlačí v současné době a vede to potom k tomu, kde teď asi ta Evropa je, nebo může to být jedna z příčin proč Evropa v současné době je tak svým způsobem neúspěšná.

Takže žijeme teď a tady a nemyslíme na to, co bude v budoucnu.
Ano, carpe diem, konec říše Římské

(To jsou jen vybrané úryvky. Další velmi zajímavé názory osobností lze najít na www.dvojka.rozhlas.cz.)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012