ČSÚZ vybavil další školku v Chorvatsku

ZIMA 2011 Aktuality česky
obálka čísla

V uplynulých 3 letech Československý ústav zahraniční uskutečnil jeden ze svých hlavních projektů – postavení dětského hřiště a zajištění nábytku a učebních pomůcek pro mateřskou školku Ferdy Mravence v chorvatském Daruvaru. Projekt byl dokončen na přelomu srpna a září. Jen na pořízení poslední zásilky nábytku a výtvarných pomůcek vynaložil ČSÚZ více než půl milionu korun.

„Vřelé díky ČSÚZ, kdyby nám pravidelně neposkytoval dotace, těžko bychom mohli realizovat naše programy“, ocenila v časopise Jednota spolupráci ČSÚZ s krajany v Chorvatsku ředitelka školky Ferdy Mravence Zdena Kutilová.

Obě české školky, které na Daruvarsku působí, jsou tedy teď díky ČSÚZ moderně vybaveny. Ta v Končenici, kde je jedna třída pro 25 dětí, stoprocentně, včetně kuchyně s nádobím. Postupně se z Prahy už jen doplňují nové didaktické pomůcky a výtvarné potřeby. V Daruvaru, kde je pět tříd, kam chodí téměř 140 dětí, zbývá ještě zařídit šatny. Ve všech ostatních prostorách školky je teď nový nábytek a potřebné zařízení, doplňky i učební materiál. Tady bylo ovšem rozhodování, jaké vybavení pořídit, složitější. Ve školce jsou totiž v jedné budově oddělení, kde jsou i dvouleté děti, které je třeba spíš chovat, než učit, oddělení klasické školky pro děti od tří do šesti let a oddělení pro šesti a sedmileté předškoláky, kde musí být především vybavení obdobné školní třídě.

Na kamion z Prahy, který urazil něco přes 700 km do Daruvaru za osm a půl hodiny, čekali netrpělivě nejen všichni zaměstnanci školky, ale i maminky a tatínkové. „Když přijel, všichni okamžitě začali pomáhat s vykládáním a rozbalováním a bylo vidět jakou mají radost z množství a kvality nábytku a vyučovacích pomůcek“, popisuje příjezd do Daruvaru paní Hana Hlaváčková , odbornice na zařizování školek, která se svým manželem kamion doprovázela a na místě pak řídila montáž a dohlížela nad správným umístěním zařízení.

Mateřskou školku, která není jen místem, kam rodiče odloží děti, když jdou do práce, ale je to celodenní vzdělávací zařízení, není možné vybavit čímkoliv. „Pokud jde o státní MŠ, musí se respektovat všechny hygienické předpisy, školní vzdělávací program. To se důsledně kontroluje. Soukromá školka musí dodržovat hygienické předpisy, program si dělá sama“, vysvětluje odbornice, se kterou ČSÚZ spolupracuje již několik let a s touto spoluprací je velmi spokojen.

Modernizace školky musí respektovat platné předpisy. Vychází se z přesných plánků místností a počtu dětí. Paní Hlaváčková svou první mateřskou školku vytvořila už před víc než dvaceti lety. Tehdy se na ni jako na příkladný model jezdili dívat z celého Československa. Nábytek podle jejího projektu, v němž už jsou jednotlivé kusy nábytku - stolečky, židličky, skříňky, věšáčky apod. přesně umístěny v plánku místností, pak vyrábějí čeští truhláři většinou z buku masivu.

Na řadu let má teď nejmladší generace potomků Čechů, kteří přišli před 150 lety do Chorvatska předávat své profesní dovednosti a zkušenosti, moderní a přitažlivé zázemí díky Československému ústavu zahraničnímu. Jen šatny v Daruvaru jsou zatím vybavené tím, co se dalo ještě upotřebit ze starého zařízení. ČSÚZ plánuje obnovit zařízení šaten v roce 2012 a zakoupí i nové hračky. Dál bude potřeba už jen doplňovat didaktický materiál, učební pomůcky, metodické listy. Zájem o školku je, mimo jiné i díky zařízení z ČSÚZ, velký. Dětí , které tam rodiče hlásí, je hodně, a tak není vyloučeno, že MŠ Ferdy Mravence otevře příští rok ještě jednu třídu.

Hebr

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012