Tak trochu jiný betlém – veselejší

ZIMA 2011 Slovo redakce česky
obálka čísla

Betlémy všech typů, velikostí, a dokonalostí jsem poznával od raného dětství, protože do dvaceti let jsem žil v betlémářské Příbrami a kolem mne to zejména před Vánocemi a při těch slavných svátcích bylo přímo „přebetlímkováno“. Později jsem je začal sám sbírat, větší i ty miniaturní „daráčky“, jak se těm roztomilým figurkám říkalo.

Později, když už jsem měl svůj styl karikaturisty z dlouholeté spolupráce s tiskem, jsem se odhodlal nakreslit si svůj vlastní betlém v podobě trochu veselejší, než bývá zvykem. Po létech práce vznikl stokusový soubor figur, zvířat, staveb a různých doplňujících předmětů. Černý tisk jsem ručně koloroval výraznými barvami, jak bývá v tomto „kumštu“ zvykem.

Několikrát jsem sestavu, která je na stupňovitém soklu a je vyřezána ze solného sololitu, také vystavil a to mělo i příznivý ohlas u diváků. Základní figury jsou asi 13 centimetrů vysoké, takže to není právě miniatura. Já si tímto betlémem splnil svoji představu dětského vidění krásné myšlenky Kristova narození. V souboru jsou nejrůznější řemeslníci, pastýři, samozřejmě Svatá rodina a tříkrálové poselstvo. A protože jsem dlouholetý aktivní muzikant, doplnil jsem celek ještě desetičlennou kapelou, která Ježíškovi přišla vyhrávat. A taky jsem trochu představil i pohádkový svět figurkami zde ne zcela obvyklými.

Myslím, že pohled na tyto nevýsměšně karikované postavičky navozuje veselí, protože tak jsem si to v roce 2002, kdy jsem se pustil do té náročné práce, taky představoval. Celý soubor nazývám betlémem veselým a potěší mě, když se divák mým figurkám aspoň pousměje.

Vladimír Pechar

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012