ČESKÝ VÝROBEK jde opět do módy

PODZIM 2011 Ostatní česky
obálka čísla

Po vlně zájmu o všechno nové, zahraniční zboží, která se převalila po roce 1989 a zacloumala s mnoha tuzemskými výrobci, přichází vlna nová. Zájem je o ČESKÝ VÝROBEK. Ale jak jsme četli v trefném, a trochu šokujícím příspěvku paní Darmové v jarním čísle, nelze za český výrobek označit zdaleka všechno, co tak vypadá. Bohužel. I známé české firmy dnes využívají levnější pracovní síly jinde – od Polska až k Číně – a přesouvají výrobu tam, přestože jejich zboží je ze zvyku stále považováno za domácí. Tím více je potřeba cenit si takových výrobců, kteří práci zadávají lidem doma, ve svém okolí, a tím podporují nejen zaměstnanost, ale i tradici šikovných českých hlav a rukou.

Tyto výrobce sdružuje a podporuje nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, v jehož logu je známý lvíček. Činnost fondu i některé jeho členy znáte z našeho časopisu. Svého času jsme například propagovali krásnou chodskou keramiku z dílny KETTY. Sdruženy jsou tu však nejrůznější firmy z oblasti lehkého průmyslu, strojírenství, textilního, potravinářského a dalších oborů.

Nadační fond s naším časopisem sympatizuje už řadu let, protože nám jde o stejnou věc, tedy propagovat českou kvalitu a tradici. Monika Špičková, jednatelka fondu, říká: „Jedinou podmínkou pro členství u nás je, že firma musí být stoprocentně česká, výhradně s českým kapitálem a vyrábět pouze v ČR. Může pak používat náš znak – českého lvíčka, na všech svých výrobcích.“

Firmy nacházejí u nadačního fondu podporu na jím organizovných akcích, inspirují se a spolupracují také mezi sebou. Jenže o znak nedávno musel být sveden tuhý boj na soudní půdě, a to přesto, že jeho podoba je právně chráněna.

Jistá společnost si jej totiž nechala zaregistrovat jako svoje logo a tvrdila, že především oni zastupují zájmy českých výrobců a mohou garantovat, že jejich výrobek je ten správný, český. Spor se dostal k soudu, který se poté vyslovil ve prospěch původního nadačního fondu ČESKÝ VÝROBEK a konkurenční společnosti zakázal logo používat. Alespoň jednou zase spravedlnost zvítězila. To pochopitelně potěší nás všechny, kdo české zboží kupujeme rádi. Domácí zákazník je dnes mnohem náročnější a kvalitu pozná. Proto i tady v tvrdém boji obstojí postupně jen ti nejlepší výrobci. Vyhledávejme je a kupujme u nich. Poznáte je podle lvíčka.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012