Stanislav Mádl slaví 50

PODZIM 2011 Ostatní česky
obálka čísla

Náš vinař (ale může být i Váš) se jmenuje Staňa Mádl. Žije a pracuje v největší vinařské obci u nás – v jihomoravských Velkých Bílovicích. A v říjnu letošního roku oslaví slavně 50 let. Bude to ve velkém stylu nejenom proto, že víno z jeho vinic je výborné a už řadu let je tento oblíbený vinař dodává třeba i pro česká velvyslanectví po světě nebo pro akce Českých center. A jeho firma se skutečně jmenuje Stanislav Mádl – Váš vinař. Díky osobitosti, jadrnému humoru, který se dá těžko popsat, ale také kvůli obrovské houževnatosti, pracovitosti a dobrému srdci si tohoto vinaře oblíbila i celá řada významných osobností, jejichž zásoby lahodného moku Staňa Mádl doplňuje. Ale i my všichni ostatní, kdo jsme ho potkali a jeho vína se napili. Proto se i naše redakce připojuje ke gratulacím ostatních, které budou do Bílovic přicházet jistě z mnoha koutů světa.

Přejeme vše nejlepší – a stále tak dobré víno, tolik humoru a pevné zdraví!

V nedávné době se humor a mnohé z životních zkušeností tohoto rázovitého vinaře staly dokonce inspirací pro filmovou komedii z vinařského prostředí. Uváděla se v českých kinech pod názvem Bobule a dočkala se dokonce i druhého dílu. Postavu Stani Mádla si zde s gustem zahrál herec Václav Postránecký, natáčelo se na autentických místech v Bílovicích a v okolí.

Lze proto s jistotou očekávat, že na oslavu padesátin Stanislava Mádla se dostaví celá řada jeho zajímavých přátel – a to i ze zahraničí. Mezi nimi nejspíš i naše milá Lady Milena z Británe (ano, ta která tam propaguje remosku, a která nás se Staňou kdysi seznámila). Gratulovat jistě budou – ať osobně nebo na dálku dirigent Libor Pešek, houslista Pavel Šporcl, ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina a mnoho dalších. Řada významných společenských akcí, hudebních festivalů atd., s nimiž jsou spojeni, se totiž bez Mádlova vína opravdu neobejde. A kdo oslavenci k narozeninám zazpívá? Nikdo jiný, než světově proslulá mezzosopranistka Magdalena Kožená. Ano, jedna z nejuznávanějších zpěvaček světa přijede do Velkých Bílovic snad i se svým manželem, Sirem Simonem Rattlem, šéfdirigentem Berlínské filharmonie. Tak jako tam jezdívala kdysi, ještě jako neznámé děvče z Brna, svěřovat se s prvními hořkými i radostnými zkušenostmi z velkého světa.

Čím je cesta Stani Mádla na pozici jednoho z nejúspěšnějších vinařů na Moravě zajímavá?

Asi tím, že po ní šel tvrdošíjně a zprvu docela sám za svým cílem bez toho, že by měl za sebou tradici mnoha generací vinařů, jako mnozí jiní v okolí. Dobře odhadl příležitost, kterou skýtala doba a z počátečních pár hektarů vinic je dnes více než 70 ha. Z původního skromného vinařského vybavení obrovská výrobna s mnoha ocelovými nádržemi, nejmodernějším lisem, plnicí linkou a dalšími nezbytnostmi. A pod ní velký vinný sklep s dřevěnými stoly a lavicemi, tak jak to má být, aby si návštěvy mohly u vína posedět a popovídat. Vedle výrobny se nyní otvírá nový velký penzion, který poslouží všem, kdo sem přijedou nejen na ochutnávku vína, ale třeba i s koly. Okolní krajina je totiž prošpikovaná cyklostezkami, které vedou mezi vinicemi a zdejšími zajímavými místy – k bílovické kapličce, do nedalekého Lednicko-Valtického areálu s dvěma zámky a nádherným lesoparkem (památka UNESCO), či na malebnou Pálavu a do Mikulova.

Ale zpět ke Staňovi Mádlovi – našemu vinaři. To nejdůležitější nakonec. Jeho podnikatelský úspěch je výsledkem opravdu tvrdé práce od úsvitu, kdy vyráží do vinic, přes celý den ve firmě či na cestách po celé republice i do zahraničí až do večera či noci, kdy se opět vrací do vinic anebo za svými hosty. Ve vinicích je třeba stále mnoho ruční práce, kterou vykonávají jak sezonní zaměstnanci, ale i členové rodiny a sám majitel. Ale i ta, která už je zmechanizovaná, vyžaduje mnoho času a energie. A té jakoby měl Staňa Mádl nevyčerpatelně. A to ještě stačí vymýšlet, organizovat a účastnit se mnoha akcí, které propagují zdejší vinařské tradice. Je velkým patriotem a tak neváhá podporovat či sponzorovat i malé bílovické fotbalisty či muzikanty. Teď například se z výtěžku koncertu na oslavu jeho padesátin vybere na nástroje ve zdejší hudební škole, která byla nedávno vykradena. Náš Mezinárodní český klub již několikrát dostal vinnou zásilku na tradiční vánoční večírek zcela gratis. A naopak někteří naši členové a přátelé rádi dobrým vínkem zásobí svoje spíže či různé společenské akce, které sami pořádají. Naše blahopřání je proto míněno opravdu od srdce. Připojíte se také?

Redakce

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012