Knihy: Pavlína Filipovská Bylo, nebylo...

PODZIM 2011 Kultura česky
obálka čísla

Tato knížka je milá, stejně jako Pavlína Filipovská. Četla jsem ji na balkoně a zakládala si stránky uschlými větvičkami kopru z nejbližšího květináče. Svítilo sluníčko a já jsem spolu s ní vzpomínala na svoje mládí.

Je jen o malounko starší, ale zatímco ona stála na jevišti Semaforu, Apolla...my jsme se nadšeně dívali. Popravdě – ne na ni, ale její kolegy herecké i pěvecké. Protože ona to ve srovnání v nimi moc neuměla... Navíc přišla na svět s handicapem dítěte slavného otce a musela se s tím pořád vyrovnávat. Naštěstí s humorem a nadhledem, který provází celou knížku.

Jak vzpomíná na svůj konkurz do legendárního Semaforu? „U pianina seděl pěkný mladý blonďatý muž, a to byl Jiří Šlitr. Bylo na něm vidět, že čeká, až se tam dostaví davy mladých pražských holek. Určitě si představoval ty nejkrásnější dlouhonohé holky, a místo toho jsem přišla já. Jiří Šlitr trochu odevzdaně poznamenal. ´Šla sem!´ A pak mě milosrdně, polehoučku, abych se neskácela, začal učit Včera neděle byla.... Výhodou Semaforu bylo, že mě tam vlastně nenaučili nic. Původně se snažilo ředitelství posílat mě na hodiny zpěvu. Marně. Různí režiséři se mi pokoušeli vnutit nějaký pohyb na jevišti. Marně. Tím způsobem se ze mě pak stal souborový komik v sukních i kalhotách.“

V tomto duchu se nesou vzpomínky Pavlíny Filipovské. Na to, jak v NDR nesměla zazpívat písničku Kam letí ten čáp, protože soudruzi mysleli, že tím by mohla navádět k útěku do NSR. Jak hrála a zpívala ve filmu o Karlu Hašlerovi Ta naše písnička česká, kde víc než její umění zaujal kolegy obrovský výstřih v róbě od Ester Krumbachové. Stejně humorně vypráví o práci pro děti v televizi, o zpívání s Karlem Gotem (kde on zpíval a jí slušel klobouček), o rozhlasových pořadech, lásce k zahradě (nic neumí, ale baví ji to), zatímco vaření ji nebaví, ale umí občas skvělé věci.

Tato knížka je báječné čtení k večerní pohodě na verandě nebo u kamen. Zjistíte, že Filipovská není „zpěvačka s rozsahem pěti tónů“, jak ji máme zafixovanou, ale osobnost. Ne proto, že umí zpívat a hrát, ale protože si z toho co neumí dokáže dělat legraci.

Vydalo naklad. Petrklíč

Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012