Knihy: Balkon – fenomén listopadu 1989

Pod balkonem domu číslo 36 na Václavském náměstí, kde sídlilo vydavatelství Melantrich a redakce deníku Svobodné slovo, se v historických dnech 22. listopadu až 10. prosince 1989 shromažďovaly statisíce občanů na manifestacích, jež podstatným způsobem přispěly ke konci čtyřicetileté vlády jedné strany a pádu Husákova režimu. Autoři publikace – tehdejší zástupce šéfredaktora Svobodného slova Karel Sedláček a výrobní a obchodní náměstek Melantrichu Milan Nevole – popisují jako přímí účastníci spontánní vývoj událostí, které uvedly do pohybu brutální zákrok policie proti studentům na Národní třídě. Z balkonu promlouvali k lidem, kteří zaplnili Václavské náměstí, představitelé Občanského fóra včetně Václava Havla, zástupci studentů, umělců, bývalých politických vězňů a mnozí další. Početné štáby zahraničních televizí odtud zprostředkovaly obrazové svědectví divákům v desítkách zemí. Diváci Československé televize si na první přenos museli několik dní počkat.
Vedle zásadních celospolečenských změn přinesly události oněch památných dní i jeden drobnější, přesto však zajímavý „bonus“: Hned jak vešlo ve známost, že Rakousko zrušilo začátkem prosince vízovou povinnost pro čs. občany, bylo ve spolupráci Melantrichu s dopravním podnikem ČSAD Klíčov postupně vypraveno z Prahy více než sto autobusů obsazených většinou mladými lidmi, kteří se mohli alespoň na jeden den podívat – bez víza, výjezdní doložky a devizového příslibu – do Vídně či Salcburku.
Dovětek pro nepamětníky: Někdejší symbol duchovního dědictví národa a jeden z fenoménů něžné revoluce na dnešním Václavském náměstí nehledejte. Euforie se vytratila, něco bylo rozprodáno, něco rozkradeno, jak to tak chodilo v devadesátých letech a praktikuje se bez zábran podnes. Čerstvý příklad: zdařilé „vytunelování“ fotbalového klubu SK Slavia Praha, nejstaršího v Čechách, s historií slavnou i pohnutou a ekonomicky ještě donedávna stabilního.
Vydalo nakladatelství Eva – Milan Nevole
32 stran formátu A4, 60 fotografií
-jn-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad