Za památnými stromy Vysočiny II

PODZIM 2011 Knihy česky
obálka čísla

Kniha spisovatelky Marie Hruškové a fotografky Marie Holečkové navazuje na 1. díl Za památnými stromy Vysočiny, který vyšel v roce 2008 a seznamuje s vybranými památnými stromy na Pelhřimovsku, Havlíčkobrodsku a Jihlavsku. Tento 2. díl vypravuje o stromech na Třebíčsku a pak hlavně ve Žďárských vrších. Nebylo možné představit všechny památné stromy kraje, jedná se i zde o stromy vybrané. A každý výběr je subjektivní, i když autorky na fotografiích i slovy přibližují ty nejvýznamnější a hlavně nejzajímavější stromy z regionů.

Na představovaných stromech se autorky snaží ukázat, proč si mají lidé stromů všímat, co je na nich zajímavého, co znamenají pro okolí a jak jsou spjaty s historií místa, kde rostou – aby stromy v knize čtenářům posloužily jako náměty i vodítko pro jejich vlastní cesty za památnými stromy.

Každý strom je součástí krajiny, pomáhá ji dotvářet. Vnímat stromy, být schopen je „vidět“ - to vytváří vztah k domovu, ke krajině, kde žijeme.

Vstoupit do krajiny, být s ní v souladu, vidět, jak je malebná… Některé zážitky je třeba potichounku shromažďovat, ukrýt v sobě. Nevím přesně, kdo to řekl, že takové chvilky je si třeba šetřit na ty horší doby, které na každého přijdou. Pak mohou pomoci. A je jedno, jaká je to krajina a kde je. Pro někoho zima, vrcholky kopců, vysoké hory, jiný chce svou řeku se stromy, s proudící a o kameny se rozrážející vodou, která voní, pro dalšího kopce s lesy a hladinami rybníků, se stromy, jejichž kráse lze porozumět - prostě krajina právě jen ta jediná a naše. Za každý takový zážitek a prožitek má být člověk vděčný, je to dar, kterým se nemá opovrhovat. Mohl by chybět, právě když bude ouvej…

Knížku plno hodnotných informací a krásných barevných fotografií si nenechte ujít. Vydalo nakladatelství MH Beroun

-hak-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012