První díl Českých kořenů

České kořeny ve Švédsku, náš první, pilotní díl, který otevřel sérii dokumentů o Češích v zahraničí, byl odvysílán dne 20. září v pořadu Televizní akademie a ve dvou reprízách.
Těší to nejen nás, kdo jsme se na filmu podíleli, ale i ty, kdo se v září roku 2009 ocitli před kamerou. Nikdo z nás tehdy nevěděl s jistotou, co se vlastně stane, co přesně z natočeného materiálu vznikne a co s filmem dále bude možné podniknout. Bylo to pro všechny (snad kromě režiséra a kameramana Tomáš Kubáka, který měl v hlavě asi nejpřesnější představu) něco nového. Film byl natočen a zpracován jen za zcela minimalizované náklady, pouze s přispěním sponzorů na cenu letenky a s maximální pomocí krajanů. Kompletní zpracování filmu, několikaměsíční práci, odvedl tříčlenný tým Českých kořenů bez jakékoli finanční odměny.
Až překvapivě velmi dobré ohlasy po všech premiérách, pražské, kyjovské a švédské, i po dalších projekcích, nás přesvědčily o možnosti v projektu pokračovat.
Druhý díl, České kořeny ve Švýcarsku, vznikal tedy již na základě předchozích zkušeností.
A také již alespoň s minimálním finančním zázemím díky sponzorům z ČR i ze Švýcarska, které se podařilo přesvědčit o přínosu vzniku takového dokumentu. Druhou dobrou zprávou je, že aktuálně byla podepsána i smlouva s Českou televizí také na tento díl. Bude odvysílán 2. listopadu ve 23.15 na ČT2 a vzápětí ve dvou reprízách.
Třetí díl, České kořeny ve Vídni, kterým by měla série pokračovat, je ve fázi natáčení. Rádi bychom jej dokončili na podzim. Probíhají intenzívní jednání se sponzory, která zatím nemají konkrétní výsledky. Proto uvítáme jakoukoli radu, pomoc, tip, doporučení či zprostředkování od Vás, čtenářů, ať již žijete kdekoli, ale domníváte se, že České kořeny by měly pokračovat. Jsme přesvědčení, že i tento díl bude zajímavý jak pro tuzemské diváky, tak pro vídeňské Čechy, jejichž příběhů si všímá. Z jarních natáčecích dnů jsme si přivezli mnoho dojmů, postřehů, ale především mnoho natočeného materiálu, který bude radost zpracovávat. Tři slunečné dny jsme strávili natáčením v české škole J. A. Komenského na Sebastianplatz ve Vídni, v galerii výtvarníka Jana Brabence na Spittelbergu a také na zkoušce českého divadelního spolku Omladina. Spolek sdružuje nadšené ochotníky jak z řad historicky zde usazených Čechů, tak z řad těch, kteří do Rakouska emigrovali, ale i nedávno příchozích – studentů či za prací dojíždějících Moraváků. V dokumentu budou tedy zastoupeny všechny tyto skupiny vídeňských Čechů – ostatně podobně prostoupeny jsou i v české škole, která již vychovala mnoho generací dětí vídeňských Čechů.
Projekt České kořeny získal Záštitu Senátu PS ČR. Po schválení předložených podkladů nám byla ze Senátu doručena listina se záštitou, která nám, jak doufáme, pomůže při dalších První díl Českých kořenů v televizi Tým Českých kořenů na Spittelbergu ve Vídni zleva: Martina Fialková, Veronika Hollerová, Tomáš Kubák jednáních se sponzory. Za podporu děkujeme především panu senátoru Tomáši Grulichovi, předsedovi Stálé komise pro krajany žijící v zahraničí, který se o České kořeny živě zajímá a na jaře navštívil premiéru druhého, švýcarského dílu.
Intenzivně probíhají i jednání o možnosti natáčení dalšího dílu mezi kanadskými Čechy. I to je však připravení „půdy“. To vše je naším dalším cílem.
S doporučeními vás, kteří jste nám poslali krásné ohlasy po shlédnutí obou filmů, a se Záštitou Senátu parlamentu ČR, kterou projekt získal, to snad půjde snáze.
Těšíme se na Vaše další ohlasy, doporučení i další nápady. Sledujte také webové stránky projektu, kde najdete vždy aktuální informace o projekcích, natáčení i další novinky.
www.ceskekoreny.czMartina Fialková
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad