PRVNÍ CENA V MEZINÁRODNÍ STUDENTSKÉ SOUTĚŽI

PODZIM 2011 Ostatní česky
obálka čísla

Dva studenti z kalifornskeho města Lafayette, Matthew Feddersen a Blake Margraff, si odnesli prvni cenu z Mezinárodní vědecké a inženýrské soutěže, pořádané společností Intel. Tato akce, jejíž finále se konalo letos 13. května, je největší světovou vědeckou a technickou soutěží středoškoláků. Do finále v Los Angeles se dostalo přes 1.500 studentů, kteří soutěžili v sedmnácti kategoriích. Prvni ceny získali účastníci ze Spojených států, Indie, Číny, Thajska, a Jižní Koreje.

Bylo pátek třináctého, ale Matthew a Blake, stejně jako celá jejich škola doma v Lafayette, nepropadli pověrčivosti. Školský district Lafayette je známý svými kvalitními školami a tentokrát se to znovu potvrdilo. Blake Margraff a Matthew Feddersen navrhli možnou cestu pro levnější a efektivnější způsob léčení rakoviny. Jejich projekt, vystavený při soutěži, ukazoval jak injektovali cín do buněk droždí, aby zachytili a přesměrovali radiaci na rakovinný nádor. Plný vědecký název práce zní „Simulované léčení rakoviny sekundární radiací produkovanou Comptonovým jevem“.

Blake Margraff říká, že na celý nápad přišel čtyři měsíce poté, co četl článek o sekundární radiaci v atomové elektrárně. Zkoušeli potom s Feddersenem najít vhodný materiál, který by přenášel radiaci a zvětšil její účinek.

„Nakonec jsme použili cín, bez jakýchkoliv speciálních isotopů. Vybrali jsme cín proto, že není toxický, má vlastnosti, které umožňují vznik sekundární radiace, a je to měkký, dobře zpracovávatelný kov“, říká Margraff .

Cena Gordona E. Moora, pojmenovaná po spoluzakladateli Intelu, obnášela 75. 000 dolarů a vynesla dva kamarády do kolotoče pozornosti fotografů a novinářů.

„V životě, jsem nic takového nezažil. Nebylo to zas až tak strašné, jak jsem se obával. Náznaky začaly už předem, protože kameramani něco věděli už o dva dny dřív, „ řekl Blake. Matthew říká, že neměli tušení, co je čeká. „Team, který vyhrál v Kalifornii, kde my jsme dostali druhé místo, měl stánek dvě místa od nás. Nečekali jsme, že bychom se dostali před ně a já jsem si jen říkal ‚možná, možná, že bychom mohli dostat čtvrtou cenu...‘ vzpomíná.“ Oznamování vítězů a pořadí bylo nekonečné. Ale čtvrté ceny ve všech kategoriích už byly ohlášeny a pořád nic. „Trvalo to věčnost,“ říká Matthew „ a když to pak nakonec ohlásili, bylo to opravdu divoké a myslím, že nám dvěma to ani hned nedošlo.“

„Myslím, že nám ta cena přinese i spoustu příležitostí“, říká Blake. „Chtěli bychom testovat skutečné rakovinné buňky případně dělat testy na laboratorních zvířatech. Ten večer než jsme vyhráli, jsme seděli a plánovali co dál. Nepochybuji, že celý projekt stojí za to, aby se v něm pokračovalo.“

„Chceme spolu rozhodně pokračovat dál“, dodává Matthew „zvlášť pro prozatímní patent a pro další vývoj.“

Blake a Matthew spolupracují už dlouho. „Já jsem měl spoustu nápadů za posledni roky“, říká Blake, „a Matthew je nejlepší člověk, s kterými o nich mohu mluvit. V tomhle případě nás to oba strhlo, začali jsme hledat, zkoumat, studovat. Celý projekt jsme vyvinuli my oba.“

Blake soudí, že jejich spolupráce je úspoěšná, protože jsou každý jiný. On sám má rád biologii a chemii, Matthew uplatní svůj talent v aplikování matematiky ve vědě. Vidí chyby i příležitosti, které by jeden pár očí minul. „Kamarádíme se od čtvrté třídy, „ říká Mat. „Měli jsme za tu dobu konflikty, občas létaji jiskry, ale v podstatě jsme dobrá parta.“

Jay Chugh učí přírodní vědy na Acalanes střední škole v Lafayette osm let. „Blake je zdaleka nejzvídavější student jakého jsem kdy učil. Jeho vášeň pro vědu je až nakažlivá a on byl také mozkem celé operace. Matthew je ovšem nejlepší možný ko-pilot. Stejně chytrý, s výbornou vyjadřovací schopností, vždycky schopný perfektně objasnit celý projekt,“ říká. Jay Chugh je zvlášť pyšný na to, že jeho studenti, na rozdíl od mnoha ostatních teamů v soutěži, neměli žádnou pomoc nebo podporu od vědců z oboru, ani přípravný kurs pro soutěž.

Pokud se práce obou studentů uplatní v praxi, přinese efektivnější a levnější léčení radiací a pomůže zvláště v zemích třetího světa, kterým je dosavadní způsob drahý a proto často nepřístupný.

Blake and Matthew použili každý svou polovinu ceny na financovaní universitních studií. Blake začal na Washington University v Saint Louis, Matthew na University of Illinois v Champaigne-Urbana. Budou mít k sobě daleko, ale to je problém, který určitě dokážou vyřešit.

Potud z článku Lou Fancherové z místních novin v Lafayette v Kalifornii. Velký úspěch dvou kamarádů, kteří určitě ve vědě neco dokáží. Proč o nich informujeme v Českém Dialogu? Protože Matthew slyší taky na jméno Matěj a díky české mamince a jejím rodičům mluví slušně česky a vyzná se v Novém Bydžově stejně jako v Lafayette.

Připravila Želmíra Živná

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012