ST. JACOB’S CHURCH IN PRAGUE

This is one of the oldest and most important Prague churches consecrated to St. Jacob, brother of the apostle John. It was built in 1232 but rebuilt and renovated several times after numerous fires. It has a beautiful Gothic dome, Baroque décor and is especially known for its unusually large organ.
After a fire in 1689, which ruined the original organ, the church received a new unique instrument with 26 registers built by Abraham Stark. Since then the organ had to be renovated many times in order to increase its range. By 1941 it had three manuals with 75 registers.
The last renovation took place in the 1980”s. Now the organ has four manuals, 91 registers and 8277 pipes and it can be used to play all sorts of music including Baroque compositions. The organ and the acoustics of the church are so unique that the international organ festival is held here every year.
There are many legends about this church. There is for example a small black hand hanging on a chain. The legend has it that it belonged to a thief who tried to steal some ducats from a little statue of St. Mary. His hand was caught in the act and later cut off as punishment for his crime and hung in the church to discourage further thefts.
St. Jacob’s church had been used for many years at important occasions and celebrations. The most valuable art work is the painting over the main altar- The Martyrdom of St. Jacob by Vavrinec Reiner.
Martina FialkovaAbstract by Marie Dolanska
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad