Za tajemstvími svatého Jakuba

Letos jsme si připomněli historickou událost před 700 lety, hostinu na počest korunovace Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny v klášteře minoritů. K němu přiléhá jeden z nejstarších a také nejdůležitějších pražských kostelů, zasvěceny apoštolu sv. Jakubu Většímu, bratrovi evangelisty Jana. Na Starém Městě byl zbudován ke slávě Boží již asi roku 1232, současnou podobu dostal přestavbami po několika požárech. Stojí za to sem vstoupit a rozhlédnout se. Zapůsobí na nás nejen obdivuhodná gotická klenba a nádherná barokní výzdoba, ale také jedny z největších varhan v Evropě.
A právě jejich zvuky sem přivádějí zvědavé návštěvníky, kteří se při nedělních koncertech nebo při mších nechávají unést do nadoblačných výšin a možná netuší, jak vzácné varhany poslouchají. Netušila jsem ani já, dokud mne nepoučila zdejší titulární vrhanice, paní Irena Chřibková, která je pravidelně rozeznívá
Po požáru roku 1689 bylo potřeba kostel vybavit novými varhanami. Úkolu se ujal Abraham Stark ze západočeského města Loket, známý již několika nástroji v Čechách. V roce 1705 práci dokončil. Varhany měly 26 rejstříků a již tehdy unikátní nádhernou barokní varhanní skříň, kterou můžeme obdivovat dodnes. Nástroj byl během dalších staletí přestavován tak, aby měl větší rozsah. Tzv. „romantizace“ pokračovala i ve 20. století – zásadní zásah provedl kutnohorský varhanářský závod Jana Tučka v roce 1941. Výsledkem byly třímanuálové elektropneumatické varhany se 75 rejstříky a velkým rozsahem klaviatur. Už v roce 1956 se ale další úpravou varhany navracejí k baroknímu hlasovému schématu. Poslední přestavbou krnovskými odborníky v 80. letech byly obnoveny všechny původní Starkovy hlasy a ponechány i zajímavé romantické barvy. Unikátní varhany dnes mají 4 manuály, 91 znějících rejstříků a 8 277 píšťal a lze na ně hrát jak hudbu baroka tak i pozdějších období až po tu současnou. Však zde také každoročně v létě probíhá mezinárodní varhanní festival.
Shlédněme ale s kůru dolů, nad vchod do kostela, a připomeňme si alespoň jednu z několika pověstí, vážících se ke sv. Jakubovi. Tajemná malá černá ručička tu varuje všechy nenechavce, že krást se nemá. Komu asi patřila? Prý zloději, který se tu nechal v noci zamknout a snažil se ukrást sošce Panny Marie šňůrku s dukáty. Socha jej pevně uchopila za ruku a nepustila až do rána. Takto zloděje nalezl představený kláštera, který dal pak nešťastníkovi ruku useknout a pro výstrahu pověšenou na řetízku vystavit až dodnes v kostele...
Ale od pověstí ke skutečnosti. Sv. Jakub býval také místem slavnostních obřadů při pohřbech panovníků. Na katafalku zde spočívalo i tělo Karla IV. obklopeno prý 500 svícemi.
Nejcennější z výzdoby kostela je obraz nad hlavním oltářem Umučení sv. Jakuba, jehož autorem je Vavřinec Reiner. Nutné je také zmínit nádherný barokní náhrobek nejvyššího kancléře Václava Vratislava z Mitrovic, obklopený sochami Maxmiliána Brokoffa. Obdivovat můžeme ale i další umělecká díla a v Pražských pověstech Adolfa Weinga nebo Václava Cibuly se potěšit ještě jinými pověstmi, které se ke kostelu váží. Nejlépe však je usednout do lavice a chvilku – třeba za nebeských zvuků zdejších varhan – se zamyslet nad naším počínáním na tomto světě. Pod onou černou ručičkou to jde samo.
Martina FialkováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad