Máte doma internet?

PODZIM 2011 Kultura česky
obálka čísla

Snad většina z nás už okusila tajemství, kouzlo a dokonalost snad největšího vynálezu všech dob. Internetu. Potřebovali jste někdy sehnat nějaký zajímavý recept, nebo zjistit kdy vám jede autobus do práce? Hledali jste někdy nějaké učební materiály nebo třeba informace kolik stojí nějaký automobil? Chtěli jste si pustit nějaký zajímavý film, nebo jen tak napsat kamarádovy či kamarádce?Ano, to vše vám nabízí internet. Internet je světová síť, je to shluk všech možných informačních toků a dat na světě, ke kterým má přístup téměř každý z nás. Je to obrovský pomocník a přítel člověka, ale málokdo však ví, nebo si uvědomuje, že je to zároveň jeho veliký nepřítel a představuje hrozbu především pro mladší generaci.

V tomto článku se pokusím uvést na pravou míru svůj názor proč si myslím že internet, který sám denně používám, je pro člověka tak nebezpečný a pro mladou generaci obzvlášť.

Proč jsou teenageři a vůbec dnešní mladá generace tak neaktivní, většinu času tráví u PC, a nemají zájem o literaturu ani historii? Protože vše nalézají na internetu jeho sociálních sítích. Internetová sociální síť je server, nebo stránka kterou daný uživatel navštěvuje, může zde ukládat svoje fotografie, komentáře, názory, nebo si zde dopisovat se svými přáteli, ať už osobními nebo internetovými. Tím narážíme na nový způsob internetového přátelství, který naši tatínkové a maminky a generace nad nimi vůbec neznají. Na internetu totiž může být váš kamarád úplně každý koho si libovolně zvolíte. A už jen toto narušuje morální výchovu, komunikaci a způsoby vyjadřování dnešních mladých lidí, ba dokonce i dětí. Když se člověk z někým seznamuje, musí přeci překonat přirozený stud a většinou se s tím dotyčným vidi osobně, hledí mu do očí, nebo mu podává ruku. Takto se sbírají komunikační zkušenosti. Ano, s tímto způsobem se setkávají i dnešní děti a teenageři, ale většinou se setkávají právě s internetovým způsobem seznamování. Ten spočívá v tom, že stačí pouze kliknout na fotku uživatele a hned je váš přítel. Takže není problém mít třeba 2500 přátel. Realita je ale ovšem poněkud jiná a takovému dospívajícímu člověku nebo dítěti, které si dělá obrázek o světě, může dělat problém tyto přátelství a kamarádství rozlišovat. Krom toho všeho může na internetové sociální síti za fotkou pohledného hezky se vyjadřujícího mládence, sedět nějaký nebezpečný sexuální deviant, což je další hrozbou. Nebo ukládání fotografií. Je sice hezké se na internetu podívat na fotky z dovolené svých přátel a kamarádů, ale kde jsou ty časy, kdy se lidé a rodiny vzájemně navštěvovali a vozili s sebou alba plné fotek, a u kávy si je prohlížely a vyprávěli si k nim různé historky. Zkrátka dnešní mladý člověk vstávat od PC ani nemusí aby zjistil co se kde děje, nebo se dokonce viděl se svým kamarádem. Internet dokonale ovlivňuje vývoj verbální komunikace a mezilidských vztahů. Pokud si však tuto skutečnost všichni uvědomí, a pokusí se využívání internetových sociálních sítí omezit, možná se povede obnovit kořeny slušné verbální komunikace a mezilidské vztahy s tím spojeny, které se tak pomalu zhoršují. Pomůže to nejen dnešní mladé generaci, ale hlavně té budoucí, která se do tohoto světa rodí. Zde by melo zasáhnout a udělat nějaké změny hlavně školství, a pomoci tak mladým lidem už ve školním věku nalézt chuť komunikovat právě mimo internet, a upozornit je na možné nebezpečí spojené s ním.

Další velikou nevýhodou internetu jsou tzv. internetové krádeže.

Matouš Hereš

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012