Z Kanady

Toronto 1. října 2011
Česká severoamerická obchodní a kulturní komora Inc., v čele s jejím prezidentem, mezinárodním podnikatelem a mecenášem české kultury A. Karlem Velanem, a Česká škola bez hranic, o. s., v čele s její předsedkyní a zakladatelkou Lucií Slavíkovou – Boucher, oznamují vytvoření společné internetové platformy pro Čechy žijící na území USA a Kanady za cílem podpory výuky českého jazyka na americkém kontinentu. Platforma je dostupná na internetových stránkách www.czechevents.net , které, díky jejímu zakladateli, výkonnému řediteli Komory, Lubomíru Novotnému, přinášejí pravidelné informace o veškerém českém kulturním dění v Severní Americe již od roku 2006.
Spojené státy a Kanada se v průběhu posledních staletí staly domovem největší české a slovenské zahraniční komunity na světě.
Internetové stránky www.czechevents.net jsou navštěvovány stále rostoucím počtem Čechů a Slováků, kteří se chtějí informovat o tom, jaký koncert, divadelní představení či umělecká výstava se budou konat v místě, kde žijí. Jenom v srpnu tohoto roku webové stránky navštívilo 43.000 osob.
S kulturou je ale především spojený jazyk, nejdůležitější prvek našeho kulturního dědictví. Znamená kořeny a vazbu na zemi původu. Jazykům se člověk nejsnadněji učí v dětském věku. V rámci trvalé snahy o zachování zahraničního českého kulturního dědictví je tedy nezbytné se zaměřit v první řadě na podporu výuky češtiny pro děti.
Nově vytvořené diskuzní fórum http://csbh. freeforums.org/about-us-t3.html, které lze též najít na internetových stránkách www.czechevents. net, je určeno učitelům českého jazyka, kteří na území USA a Kanady působí v početných československých krajanských organizacích.
Prostřednictvím této platformy seznámíme co nejširší českou společnosti v USA a Kanadě s cíli a vyučovacími metodami České školy bez hranic. Výukový program ČŠBH, konkrétně předmětů „český jazyk – literatura“ a „dějepis – zeměpis českých zemí“, je vytvořen v souladu s požadavky Ministerstva školství České republiky a svým rozsahem ideálně doplňuje školní docházku českých dětí v zahraničí.
Česká škola bez hranic tak nabízí spolupráci a pomoc všem, kdo by měli zájem o založení nové ČŠBH na americkém kontinentu, a dále také všem, kdo by chtěli jejímu vzdělávacímu programu přizpůsobit výuku, která v početných československých spolcích již probíhá.
Doufáme, že tak napomůžeme vzniku dalších škol, a že zájem o výuku češtiny pro děti na americkém kontinentu ještě stoupne.
V červnu příštího roku uvažuje Česká škola bez hranic o realizaci setkání zájemců o výuku českého jazyka pro děti na území USA.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad